Top 25 Films of 2002
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Adaptation | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | 25th Hour (2002) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | About Schmidt | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Punch Drunk Love | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Pianist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Bowling for Columbine | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Minority Report | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Gangs of New York (2002) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Lilo & Stitch (2002) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Chicago (2002) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The Ring (2002) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Road to Perdition | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Insomnia (2002) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Jackass: The Movie | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 18. | Spider-Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Super Troopers | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Changing Lanes (2002) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 21. | Unfaithful (2002) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Orange County | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 23. | Signs | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 24. | The Count of Monte Cristo (2002) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Austin Powers in Goldmember | 2.5/4 | 2.3/4 |



