top 25 films of 2001
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | In the Bedroom | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | The Royal Tenenbaums | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Waking Life | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Monsters, Inc. | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Man Who Wasn't There (2001) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Ghost World | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Training Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | A Beautiful Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Vanilla Sky | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 13. | Ocean's Eleven (2001) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Donnie Darko | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Shrek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Snatch | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The Others (2001) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Zoolander | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | The Pledge | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 21. | Shallow Hal | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 22. | The Fast and the Furious (2001) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | Bridget Jones's Diary | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Blow | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Jay and Silent Bob Strike Back | 3.0/4 | 2.5/4 |



