Top 25 Films of 2000
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Almost Famous | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Requiem for a Dream | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Best in Show | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Unbreakable | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | American Psycho | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Traffic (2000) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Cast Away (2000) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | O Brother Where Art Thou | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | High Fidelity | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Emperor's New Groove | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Erin Brockovich | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | The Tao of Steve | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Nurse Betty | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 16. | Quills (2000) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Meet the Parents | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Frequency | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | The Boondock Saints | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Me, Myself & Irene | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 21. | Chocolat (2000) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | X-Men | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | The Way of the Gun | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 24. | Charlie's Angels (2000) | N/A | 2.1/4 | |
| 25. | What Women Want (2000) | N/A | 2.3/4 |



