Top 10 Films of 1960
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Apartment | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Breathless ( À Bout de souffle ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | avventura, L' ( Adventure, The ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Spartacus | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Elmer Gantry | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Sundowners (1960) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Sons and Lovers | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Inherit the Wind (1960) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Alamo (1960) | 2.0/4 | 2.6/4 |



