Top 15 Films of 1963 by CarnivorousCouch

Top 15 Films of 1963

# Movie Title Rating Overall Add
1. 8 1/2 4.0/4 3.2/4
2. Leopard, The ( gattopardo, Il ) 4.0/4 2.9/4
3. My Life to Live ( Vivre sa vie: Film en douze tableaux ) 4.0/4 2.8/4
4. Hud 4.0/4 2.9/4
5. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
6. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
7. Jules and Jim ( Jules et Jim ) 4.0/4 3.0/4
8. Knife in the Water ( Nóz w wodzie ) 4.0/4 3.1/4
9. From Russia with Love 3.5/4 3.0/4
10. Contempt ( mépris, Le ) 3.5/4 3.0/4
11. America, America 3.0/4 2.7/4
12. Tom Jones 3.0/4 2.6/4
13. How the West Was Won 3.0/4 2.7/4
14. Lilies of the Field 3.0/4 2.9/4
15. Cleopatra (1963) 2.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name