Top 17 Films of 1964
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | A Hard Day's Night | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Umbrellas of Cherbourg, The ( parapluies de Cherbourg, Les ) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Woman in the Dunes ( Suna no onna ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | My Fair Lady | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Mary Poppins | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Red Desert, The ( deserto rosso, Il ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Gertrud | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Band of Outsiders ( Bande à part ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Goldfinger | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Yesterday, Today and Tomorrow ( Ieri, oggi, domani ) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | The Pink Panther (1964) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Topkapi | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Becket (1964) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Night of the Iguana | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Zorba the Greek | 3.0/4 | 2.6/4 |



