Top 24 Films of 1978 by CarnivorousCouch

Top 24 Films of 1978

# Movie Title Rating Overall Add
1. Days of Heaven 4.0/4 3.0/4
2. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
3. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
4. Perceval le Gallois 4.0/4 2.9/4
5. Heart of Glass ( Herz aus Glas ) 3.5/4 3.0/4
6. The Last Waltz (1978) 3.5/4 3.0/4
7. Halloween (1978) 3.5/4 3.2/4
8. Blue Collar 3.5/4 3.0/4
9. Superman (1978) N/A 3.0/4
10. An Unmarried Woman 3.5/4 2.9/4
11. Tree of Wooden Clogs, The ( Albero degli zoccoli, L' ) 3.5/4 3.2/4
12. Autumn Sonata ( Höstsonaten ) 3.5/4 3.1/4
13. Interiors 3.5/4 2.5/4
14. National Lampoon's Animal House 3.5/4 3.0/4
15. Coming Home (1978) 3.0/4 2.9/4
16. Heaven Can Wait (1978) 3.0/4 2.7/4
17. In a Year with 13 Moons ( In einem Jahr mit 13 Monden ) 3.0/4 2.8/4
18. American Hot Wax 2.5/4 2.8/4
19. The Lord of the Rings (1978) 2.5/4 2.3/4
20. The Buddy Holly Story 2.5/4 2.8/4
21. Grease 2.5/4 2.9/4
22. Midnight Express 2.5/4 3.1/4
23. Madame Rosa ( vie devant soi, La ) 2.5/4 2.4/4
24. Straight Time 2.5/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name