Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Harry Potter and the Chamber of Secrets | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Harry Potter and the Goblet of Fire | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Harry Potter and the Half-Blood Prince | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Harry Potter and the Order of the Phoenix | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Hobbit: An Unexpected Journey | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Hobbit: The Battle of Five Armies | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Hobbit: The Desolation of Smaug | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 13. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Alice Through the Looking Glass | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 15. | Alice in Wonderland (2010) | 4.0/4 | 2.6/4 | 



