Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Blood Diamond | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Marie Antoinette (2006) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Million Dollar Baby (2004) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Other Boleyn Girl | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 6. | Monster (2003) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Pursuit of Happiness (2003) | N/A | 2.6/4 | |
| 8. | Shopgirl | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Babel | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Alpha Dog | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Riding in Cars with Boys | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 12. | North Country | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | An American Crime | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | We Own the Night | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Girl, Interrupted | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | I Am Legend | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Blow | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Cinderella Man | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Georgia Rule | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 20. | Rendition | 3.5/4 | 2.5/4 |



