Top 2008
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Slumdog Millionaire | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Milk | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Wrestler (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Wall-E | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Iron Man (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Forgetting Sarah Marshall | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Curious Case of Benjamin Button | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | In Bruges | 3.0/4 | 3.1/4 |



