2021 - Seen under by Pu

2021 - Seen under

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Emperor's New Groove 2.0/4 2.8/4
2. Hedwig and the Angry Inch 2.0/4 2.8/4
3. Oasis (2003) 3.0/4 3.0/4
4. The Tracker (2004) 3.0/4 2.6/4
5. Green Butchers, The ( Grønne slagtere, De ) 3.0/4 3.1/4
6. Sometimes in April 3.5/4 2.6/4
7. Sun, The ( Solntse ) 2.5/4 2.0/4
8. Next Door ( Naboer ) 3.0/4 2.6/4
9. Fireworks Wednesday ( Chaharshanbe-soori ) 3.5/4 2.8/4
10. Cars 1.5/4 2.8/4
11. 12 3.5/4 2.4/4
12. Aerial, The ( antena, La ) 3.5/4 3.0/4
13. Hunting and Gathering ( Ensemble, c'est tout ) 2.0/4 2.7/4
14. Love Exposure ( Ai no mukidashi ) 2.0/4 2.3/4
15. Hachi: A Dog's Tale ( Hachiko: A Dog's Story ) 2.5/4 3.1/4
16. You Don't Know Jack 3.0/4 2.9/4
17. Certified Copy ( Copie conforme ) 2.0/4 2.9/4
18. Take Shelter 3.0/4 3.0/4
19. Mission: Impossible - Ghost Protocol 2.5/4 3.0/4
20. Extremely Loud and Incredibly Close 2.0/4 2.6/4
21. Machine Gun Preacher 2.0/4 2.8/4
22. Tabu (2012) 1.5/4 1.6/4
23. Dredd (2012) 2.0/4 2.7/4
24. Wrath of the Titans 2.0/4 2.4/4
25. We are the Best! ( Vi är bäst! ) 1.5/4 2.8/4
26. Grand Piano 2.0/4 2.4/4
27. The Theory of Everything 2.5/4 3.1/4
28. Paddington 2.5/4 3.0/4
29. Foxcatcher 3.0/4 2.9/4
30. Maps to the Stars 2.0/4 2.5/4
31. Beasts of No Nation 3.5/4 3.4/4
32. Guilty ( Talvar ) 3.0/4 2.5/4
33. April and the Extraordinary World ( Avril et le monde truqué ) 3.0/4 3.2/4
34. Eye in the Sky (2016) 3.0/4 3.0/4
35. Boy and the Beast, The ( Bakemono no ko ) 2.5/4 3.3/4
36. The Little Prince (2016) 3.0/4 3.0/4
37. Anomalisa 2.5/4 3.3/4
38. Taxi Tehran ( Jafar Panahi's Taxi ) 2.5/4 3.2/4
39. Brooklyn 2.5/4 3.2/4
40. Sweet Bean ( An ) 3.0/4 3.0/4
41. Mission: Impossible - Rogue Nation 2.5/4 3.0/4
42. The Lobster 3.0/4 3.1/4
43. Wave, The ( Bølgen ) 3.0/4 2.9/4
44. Manchester by the Sea 3.5/4 3.2/4
45. In This Corner of the World ( Kono sekai no katasumi ni ) 3.5/4 3.3/4
46. Lion (2016) 3.5/4 3.1/4
47. Invisible Guest, The ( Contratiempo ) 3.5/4 3.0/4
48. Sing Street 3.0/4 3.1/4
49. Paterson 2.5/4 3.1/4
50. Frantz 3.0/4 3.0/4
51. Innocents, The ( innocentes, Les ) 3.0/4 3.1/4
52. Hidden Figures 2.5/4 3.0/4
53. Clash ( Eshtebak ) 3.0/4 3.1/4
54. Salesman, The ( Forushande ) 3.0/4 3.3/4
55. Aquarius 2.5/4 3.3/4
56. The Nice Guys 2.5/4 3.0/4
57. The Age of Shadows 3.5/4 3.2/4
58. Snowden 3.5/4 2.8/4
59. I, Daniel Blake 2.0/4 3.1/4
60. The Neon Demon 3.0/4 2.8/4
61. Lady Bird 3.0/4 3.1/4
62. What Will People Say ( Hva vil folk si ) 3.5/4 3.3/4
63. Paddington 2 3.0/4 3.2/4
64. Loveless ( Nelyubov ) 2.5/4 3.1/4
65. Call Me by Your Name 2.0/4 3.1/4
66. Mudbound 3.0/4 3.2/4
67. One Cut of the Dead ( Kamera o tomeru na! ) 3.0/4 2.8/4
68. Bad Genius 3.0/4 2.8/4
69. God's Own Country 3.0/4 3.3/4
70. The Death of Stalin 2.5/4 3.1/4
71. Insult, The ( insulte, L' ) 3.5/4 3.3/4
72. Tigers Are not Afraid ( Siempre Vuelven ) 3.0/4 3.0/4
73. A Ghost Story (2017) 3.0/4 3.2/4
74. The Killing of a Sacred Deer 3.0/4 3.1/4
75. Captain, The ( Hauptmann, Der ) 3.5/4 3.3/4
76. Thelma (2017) 3.0/4 2.7/4
77. I Am Not a Witch 3.0/4 3.0/4
78. Loving Vincent 3.0/4 3.0/4
79. Third Murder, The ( Sandome no satsujin ) 3.0/4 3.0/4
80. You Were Never Really Here 2.0/4 2.9/4
81. The Babysitter (2017) 2.5/4 2.5/4
82. Voice from the Stone 2.0/4 2.7/4
83. Guardians, The ( Zashchitniki ) 2.5/4 2.2/4
84. Capernaum ( Capharnaüm ) 3.5/4 3.5/4
85. Guilty, The ( Den skyldige ) 3.5/4 3.0/4
86. The Tale 3.5/4 3.3/4
87. Isle of Dogs 2.5/4 2.8/4
88. Stan & Ollie 3.0/4 2.7/4
89. Bohemian Rhapsody 3.0/4 2.9/4
90. Shadow ( Ying ) 3.5/4 3.3/4
91. Upgrade 3.5/4 2.8/4
92. Mission: Impossible - Fallout 3.0/4 3.2/4
93. Incredibles 2 3.5/4 3.2/4
94. Ash is Purest White ( Jiang hu er nü ) 2.5/4 3.3/4
95. BlacKkKlansman 2.0/4 3.2/4
96. Klaus 3.5/4 3.2/4
97. Sound of Metal 2.5/4 3.1/4
98. Us 2.5/4 3.0/4
99. The Mustang (2019) 3.0/4 3.0/4
100. Midsommar 3.5/4 2.9/4
101. Bacurau 2.0/4 2.4/4
102. Shazam! 2.0/4 2.8/4
103. Alita: Battle Angel 2.0/4 2.6/4
104. Borat Subsequent Moviefilm 1.5/4 2.5/4
105. The New Mutants 2.5/4 2.3/4
106. The Big Short 2.5/4 3.0/4
107. Mother of George 2.5/4 3.0/4
108. Samsara (2012) 3.0/4 3.2/4
109. Samsara (2002) 3.5/4 2.8/4
110. Baraka 3.5/4 3.1/4
111. La Llorona (2020) 3.0/4 2.3/4
112. Zama 3.0/4 3.2/4
113. Jackie (2016) 2.5/4 2.7/4
114. 12th Man, The ( Den 12. mann ) 3.0/4 3.0/4
115. Virgin Mountain ( Fúsi ) 3.0/4 3.0/4
116. Heneral Luna 2.0/4 3.0/4
117. A Star is Born (2018) 2.5/4 3.0/4
118. Juan of the Dead ( Juan de los Muertos ) 1.0/4 2.3/4
119. Doctor Sleep 3.0/4 3.1/4
120. 45 Years 2.0/4 3.2/4
121. Boy (2010) 2.0/4 2.7/4
122. Jojo Rabbit 2.0/4 2.9/4
123. The Florida Project 3.5/4 3.2/4
124. Knives Out 3.0/4 3.2/4
125. Operation Finale 2.5/4 2.4/4
126. Frankenweenie (2012) 3.0/4 2.9/4
127. First Reformed 2.0/4 3.2/4
128. 1987: When the Day Comes 3.0/4 3.0/4
129. Whale Rider 3.0/4 3.0/4
130. Phantom Thread 3.5/4 3.2/4
131. Cold War ( Zimna wojna ) 2.5/4 3.0/4
132. Hotel Mumbai 3.5/4 2.8/4
133. Black Widow (2021) 2.0/4 2.6/4
134. A Quiet Place Part II 2.0/4 2.9/4
135. 22 Jump Street 1.0/4 2.8/4
136. The Favourite 3.5/4 3.2/4
137. King's Choice, The ( Kongens nei ) 3.0/4 3.2/4
138. Heartstone ( Hjartasteinn ) 2.0/4 2.3/4
139. The Farewell (2019) 2.5/4 3.1/4
140. Body Double 3.0/4 2.5/4
141. The Bounty (1984) 3.0/4 2.6/4
142. The Long Goodbye 2.5/4 3.1/4
143. Green Book 3.0/4 3.0/4
144. Vengeance is Mine ( Fukushû suruwa wareniari ) 3.0/4 3.0/4
145. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings 2.5/4 2.9/4
146. Kansas City Confidential 3.5/4 2.5/4
147. Fires on the Plain ( Nobi ) 3.5/4 2.8/4
148. Night and Fog ( Nuit et brouillard ) 3.5/4 3.0/4
149. Free Guy 2.5/4 2.9/4
150. Deepwater Horizon 2.5/4 2.9/4
151. sang des bêtes, Le 3.5/4 2.8/4
152. The Sheik 2.5/4 2.6/4
153. The Batman (2022) 2.5/4 3.1/4
154. Doctor Strange in the Multiverse of Madness 3.0/4 2.9/4
155. Dune (2021) 3.0/4 3.2/4
156. The Last Duel 3.0/4 3.0/4
157. The Suicide Squad (2021) 2.0/4 2.8/4
158. Official Secrets 3.0/4 2.9/4
159. Morbius 2.0/4 1.8/4
160. Thor: Love and Thunder 2.5/4 2.5/4
161. Border ( Gräns ) 3.0/4 3.1/4
162. One Summer of Happiness ( Hon dansade en sommar ) 3.5/4 2.7/4
163. It's Such a Beautiful Day 2.0/4 3.3/4
164. Battle for Haditha 3.0/4 2.8/4
165. Sullivan's Travels 3.0/4 3.0/4
166. Cell 211 ( Celda 211 ) 3.0/4 3.0/4
167. Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles 2.5/4 2.8/4
168. Jennifer's Body 3.0/4 2.3/4
169. Invasion of the Body Snatchers (1956) 3.5/4 3.0/4
170. Willy Wonka & the Chocolate Factory 2.5/4 3.1/4
171. The Toll of the Sea 3.0/4 2.8/4
172. Secret of the Monastery aka Monastery of Sendomir, The ( Klostret i Sendomir ) 3.0/4 2.5/4
173. Hereditary 3.0/4 3.0/4
174. Girl (2019) 3.0/4 2.8/4
175. Cyrano de Bergerac (1950) 3.5/4 2.7/4
176. Svengali (1931) 3.5/4 2.5/4
177. 42nd Street 2.0/4 2.6/4
178. Swing Time 2.0/4 2.7/4
179. Stage Door 3.5/4 2.8/4
180. Woman's Face, A ( En kvinnas ansikte ) 3.0/4 2.6/4
181. Wuthering Heights (1939) 1.5/4 2.9/4
182. Salt for Svanetia ( Jim Shvante ) 3.5/4 2.8/4
183. Stormy Weather (1943) 3.0/4 2.8/4
184. Abbott and Costello Meet Frankenstein 3.0/4 2.9/4
185. The Curse of the Cat People 3.0/4 2.6/4
186. My Darling Clementine 2.5/4 2.9/4
187. Out of the Past (1947) 3.5/4 3.1/4
188. Alice's Adventures in Wonderland 2.5/4 2.4/4
189. Mighty Joe Young (1949) 2.5/4 2.2/4
190. Spider Baby or, The Maddest Story Ever Told 3.0/4 2.8/4
191. A Bucket of Blood 3.0/4 2.6/4
192. Royal Wedding 2.0/4 2.7/4
193. Inherit the Wind (1960) 4.0/4 3.0/4
194. Mr. Jones (2019) 2.5/4 2.6/4
195. Birds of Passage ( Pájaros de verano ) 3.5/4 3.0/4
196. Pleasure (2022) 3.0/4 2.8/4
197. The Band Wagon (1953) 2.5/4 2.7/4
198. Samurai 1: Miyamoto Musashi 3.5/4 2.8/4
199. Samurai 2: Duel at Ichijoji Temple ( Zoku Miyamoto Musashi: Ichijôji no kettô ) 3.0/4 3.2/4
200. Samurai 3: Duel on Ganryu Island aka Bushido ( Miyamoto Musashi kanketsuhen: kettô Ganryûjima ) 3.0/4 3.2/4
201. Snow Queen, The ( Snezhnaya koroleva - 1959 ) 3.5/4 2.6/4
202. Gigi (1958) N/A 2.6/4
203. Exterminating Angel, The ( ángel exterminador, El ) 3.5/4 3.1/4
204. The Collector (1965) 3.5/4 3.0/4
205. Fail-Safe (1964) 3.5/4 2.9/4
206. Black Panther: Wakanda Forever 2.0/4 2.7/4
207. The Star Wars Holiday Special 0.5/4 1.2/4
208. Ant-Man and the Wasp: Quantumania 2.5/4 2.4/4
209. Prey (2022) 2.5/4 3.0/4
210. Pain and Glory ( Dolor y gloria ) 3.0/4 2.9/4
211. Shaun the Sheep Movie 2.5/4 3.0/4
212. Arctic 3.0/4 2.7/4
213. Corpus Christi ( Boze Cialo ) 3.0/4 3.0/4
214. If Beale Street Could Talk 2.5/4 2.9/4
215. Town Called Panic, A ( Panique au village ) 2.5/4 3.0/4
216. Onward 3.0/4 2.9/4
217. Leave No Trace (2018) 3.0/4 3.0/4
218. Dellamorte Dellamore ( Cemetery Man ) 3.0/4 2.5/4
219. Guardians of the Galaxy Vol. 3 3.0/4 3.0/4
220. Spider-Man: Across the Spider-Verse 2.0/4 3.2/4
221. Sword of Doom, The ( Dai-bosatsu tôge ) 3.5/4 3.0/4
222. Boy and the Heron, The ( Kimitachi wa dô ikiru ka ) 3.5/4 3.0/4
223. The Marvels 1.5/4 2.6/4
224. Deadpool & Wolverine 2.5/4 3.2/4
225. John Wick: Chapter Two 2.5/4 3.1/4
226. John Wick: Chapter 3 - Parabellum 2.0/4 3.0/4
227. Blue Beetle 2.0/4 2.5/4
228. The Boat (2018) 2.5/4 2.1/4
229. The Intruder (1962) 3.5/4 2.8/4
230. The Strange Love of Martha Ivers 3.0/4 2.6/4
231. Wrath of Man 2.0/4 2.8/4
232. One-Eyed Jacks 2.5/4 2.7/4
233. He Walked By Night 2.5/4 2.1/4
234. Foxy Brown 2.0/4 2.5/4
235. Memories of Matsuko ( Kiraware Matsuko no isshô ) 3.5/4 3.0/4
236. Corsage 2.0/4 2.5/4
237. Crazy, Stupid, Love. 2.5/4 2.9/4
238. Lamb (2021) 3.0/4 2.6/4
239. X 2.0/4 2.6/4
240. Gaia 2.5/4 2.5/4
241. Wheel of Fortune and Fantasy ( Gûzen to sôzô ) 3.5/4 3.2/4
242. Mass 3.5/4 3.3/4
243. The Menu 3.0/4 3.1/4
244. Lunana: A Yak in the Classroom 3.0/4 2.9/4
245. Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1.5/4 2.6/4
246. The Taking of Pelham One Two Three (1974) 3.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name