Top Movie List by crashman86

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. American Beauty 4.0/4 3.1/4
2. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
3. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
4. Sin City 4.0/4 3.0/4
5. Dogma 4.0/4 2.8/4
6. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
7. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
8. Chicago (2002) 3.5/4 2.8/4
9. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
10. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
11. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
12. The Departed 4.0/4 3.3/4
13. Clerks 3.0/4 3.0/4
14. Clerks II 3.0/4 2.6/4
15. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
16. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
17. Chasing Amy 3.5/4 2.7/4
18. Hot Fuzz 3.5/4 3.0/4
19. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
20. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
21. Crash (2005) 4.0/4 2.9/4
22. The Royal Tenenbaums 4.0/4 2.9/4
23. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
24. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
25. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4

Recent Comments

Super Kev
Super Kev
Producer

Super Kev - wrote on 09/05/07 at 10:15 AM CT

Top Movie List comment

Wow man, this is the first time I've seen someone list American Beauty at the TOP of their list, I think yer just in love with Mena Suvari...which would mean we have that in common! Good to see Star Wars V, Departed, Goodfellas, and Crash are there too. Great flicks, great list! Super Kev is OUT!

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name