Top Comedy Movie List by newmans_own

Top Comedy

# Movie Title Rating Overall Add
1. Annie Hall 4.0/4 3.1/4
2. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
3. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
4. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
5. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
6. A Fish Called Wanda 3.5/4 2.9/4
7. Ninotchka 3.5/4 2.8/4
8. His Girl Friday 3.5/4 3.0/4
9. The Apartment 3.5/4 3.2/4
10. City Lights 4.0/4 3.3/4
11. Shakespeare in Love 3.0/4 2.8/4
12. Sense and Sensibility (1995) 3.5/4 2.9/4
13. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
14. Bullets Over Broadway 4.0/4 2.7/4
15. National Lampoon's Animal House 3.0/4 3.0/4
16. Manhattan 3.5/4 3.1/4
17. Much Ado About Nothing (1993) 3.0/4 2.8/4
18. The Great Dictator 3.0/4 3.3/4
19. Death Becomes Her 3.0/4 2.4/4
20. Everyone Says I Love You 3.0/4 2.6/4
21. The War of the Roses 3.0/4 2.8/4
22. The Graduate 3.5/4 3.2/4
23. Being John Malkovich 3.0/4 2.9/4
24. It Happened One Night 3.0/4 3.2/4
25. To Die For (1995) 3.0/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name