Top Thriller
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Talented Mr. Ripley | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | L.A. Confidential | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Rebecca (1940) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Chinatown | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Manchurian Candidate (1962) | N/A | 3.1/4 | |
| 9. | Double Indemnity | N/A | 3.3/4 | |
| 10. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | A Clockwork Orange | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Shadow of a Doubt (1943) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Psycho (1998) | N/A | 1.9/4 | |
| 14. | The Haunting (1999) | N/A | 2.1/4 | |
| 15. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | The Third Man | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Notorious (1946) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Munich | N/A | 3.0/4 | |
| 20. | The Others (2001) | N/A | 2.8/4 | |
| 21. | Fargo (1996) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Touch of Evil | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Deliverance (1972) | N/A | 3.0/4 | |
| 24. | Sleuth (1972) | N/A | 3.1/4 | |
| 25. | Blue Velvet | 3.5/4 | 3.0/4 |



