Top Ten 2007
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Atonement (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | There Will Be Blood | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Juno | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Waitress (2007) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Zodiac (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Michael Clayton | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Harry Potter and the Order of the Phoenix | 3.5/4 | 3.0/4 |



