50 Best Movies 2017 by James

50 Best Movies 2017

# Movie Title Rating Overall Add
1. Lady Bird 4.0/4 3.1/4
2. The Florida Project 4.0/4 3.2/4
3. The Shape of Water 3.0/4 3.1/4
4. The Big Sick 4.0/4 3.1/4
5. Dunkirk (2017) 4.0/4 3.3/4
6. The Disaster Artist 3.0/4 3.1/4
7. The Post 3.5/4 2.8/4
8. Baby Driver 4.0/4 3.1/4
9. Your Name. ( Kimi no na wa ) 4.0/4 3.3/4
10. Logan (2017) 3.5/4 3.2/4
11. Coco (2017) 3.5/4 3.4/4
12. John Wick: Chapter Two 3.5/4 3.1/4
13. War for the Planet of the Apes 3.5/4 2.9/4
14. Only the Brave (2017) 3.5/4 3.1/4
15. A Ghost Story (2017) 3.5/4 3.2/4
16. Star Wars: The Last Jedi 3.5/4 2.6/4
17. Ingrid Goes West 3.5/4 3.0/4
18. Call Me by Your Name 4.0/4 3.1/4
19. I Don't Feel at Home in This World Anymore 3.0/4 2.8/4
20. Blade Runner 2049 3.0/4 3.3/4
21. Okja 3.0/4 3.0/4
22. Dave Made a Maze 3.0/4 2.8/4
23. Professor Marston and the Wonder Women 3.0/4 2.9/4
24. Good Time (2017) 3.0/4 3.2/4
25. Spider-Man: Homecoming 3.0/4 3.0/4
26. Thor: Ragnarok 3.5/4 3.0/4
27. Get Out (2017) 4.0/4 3.2/4
28. Columbus 3.0/4 2.7/4
29. Battle of the Sexes (2017) 3.0/4 2.9/4
30. The Meyerowitz Stories (New and Selected) 3.0/4 3.0/4
31. Mudbound 3.0/4 3.2/4
32. Wind River 3.5/4 3.1/4
33. Logan Lucky 3.0/4 2.8/4
34. Stronger 3.0/4 2.9/4
35. Marshall 3.0/4 2.9/4
36. Guardians of the Galaxy Vol. 2 3.0/4 2.9/4
37. Wonder Woman (2017) 3.0/4 2.9/4
38. Their Finest 3.0/4 2.9/4
39. Lady MacBeth 3.0/4 3.0/4
40. Colossal 3.0/4 2.8/4
41. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 3.0/4 3.2/4
42. Megan Leavey 3.0/4 3.0/4
43. Gifted 3.0/4 3.0/4
44. American Made 3.0/4 2.8/4
45. Brigsby Bear 3.0/4 3.1/4
46. The Foreigner (2017) 2.5/4 2.6/4
47. It (2017) 3.0/4 3.0/4
48. Kingsman: The Golden Circle 2.5/4 2.5/4
49. Mayhem 2.5/4 2.7/4
50. The Lego Batman Movie 3.0/4 3.1/4
51. Last Flag Flying 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name