25 Favorite Films of the 1970s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Mean Streets | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Paper Moon | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Chinatown | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Network (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Patton | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | All the President's Men | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | A Clockwork Orange | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Halloween (1978) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 16. | M*A*S*H | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Exorcist (1973) | N/A | 3.1/4 | |
| 18. | Dirty Harry | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Willy Wonka & the Chocolate Factory | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Dog Day Afternoon | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Young Frankenstein | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Blazing Saddles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Apocalypse Now | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 24. | Assault on Precinct 13 (1976) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Rocky (1976) | 3.0/4 | 3.2/4 |



