Top Directors 006: Pedro Almodovar
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | All About My Mother ( Todo sobre mi madre ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Bad Education ( mala educación, La ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Volver | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Flower of My Secret, The ( flor de mi secreto, La ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Talk to Her ( Hable con ella ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Women on the Verge of a Nervous Breakdown ( Mujeres al borde de un ataque de nervios ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Live Flesh ( Carne trémula ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Tie Me Up! Tie Me Down! ( ¡Átame! ) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Law of Desire, The ( ley del deseo, La ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Dark Habits ( Entre tinieblas ) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Labyrinth of Passion ( Laberinto de pasiones ) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 12. | Pepi, Luci, Bom and Other Girls Like Mom ( Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón ) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 13. | Kika | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | High Heels ( Tacones lejanos ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | What Have I Done to Deserve This? ( ¿Qué he hecho yo para merecer esto!! ) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Matador (1988) | 2.5/4 | 2.6/4 |



