Movies I've Watched II by Dylan

Movies I've Watched II

# Movie Title Rating Overall Add
1. Law Abiding Citizen 2.5/4 2.8/4
2. Sleepless in Seattle 3.0/4 2.7/4
3. I'll Always Know What You Did Last Summer 1.5/4 1.7/4
4. Wonder Woman 1984 2.0/4 2.2/4
5. The Turning (2020) 1.5/4 1.9/4
6. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! 3.0/4 2.8/4
7. Gretel & Hansel 2.0/4 2.6/4
8. Anatomy ( Anatomie ) 2.5/4 2.7/4
9. Sound of Metal 2.5/4 3.1/4
10. Urban Legends: Final Cut 1.5/4 1.6/4
11. Golden Glove, The ( goldene Handschuh, Der ) 2.5/4 3.0/4
12. It's Complicated 2.0/4 2.7/4
13. FearDotCom 1.5/4 1.3/4
14. Ma Rainey's Black Bottom 2.5/4 2.9/4
15. Before I Wake 3.0/4 2.7/4
16. Hillbilly Elegy 3.0/4 2.4/4
17. Things Heard & Seen 2.0/4 2.5/4
18. American Beauty 3.0/4 3.1/4
19. The Silence (2019) 2.0/4 2.0/4
20. The New Mutants 2.0/4 2.3/4
21. Pieces of a Woman 2.5/4 2.7/4
22. Army of the Dead 2.5/4 2.4/4
23. The Boys in the Band (2020) 3.0/4 2.6/4
24. Color Out of Space (2019) 2.5/4 2.8/4
25. Tom of Finland 3.0/4 3.0/4
26. Troll Hunter, The ( Trolljegeren ) 3.0/4 2.7/4
27. A League of Their Own 3.0/4 2.9/4
28. Fear Street Part One: 1994 3.0/4 2.7/4
29. Luca 3.0/4 2.8/4
30. Holidays 2.0/4 2.3/4
31. Fear Street Part Two: 1978 3.0/4 2.9/4
32. The Devil All the Time 2.0/4 2.6/4
33. Signs 3.0/4 2.7/4
34. Fear Street Part Three: 1666 3.0/4 2.5/4
35. The Village (2004) 2.5/4 2.4/4
36. The Craft 3.0/4 2.3/4
37. Blood Red Sky 1.5/4 2.6/4
38. Gifted 2.5/4 3.0/4
39. The Proposal (2009) 2.0/4 2.7/4
40. Point Break (1991) 3.0/4 2.8/4
41. The Suicide Squad (2021) 3.0/4 2.8/4
42. The Furies (2019) 2.0/4 2.0/4
43. Tangled (2010) 2.5/4 3.1/4
44. Frozen (2013) 3.0/4 3.0/4
45. He's Out There 2.0/4 1.7/4
46. Big Hero 6 3.0/4 3.2/4
47. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings 2.5/4 2.9/4
48. Project X (2012) 2.5/4 2.4/4
49. Anatomy 2 ( Anatomie 2 ) 2.0/4 2.2/4
50. Black Widow (2021) 2.5/4 2.6/4
51. House of Wax (2005) 2.5/4 1.9/4
52. No One Gets Out Alive 2.5/4 2.2/4
53. Dune (2021) 3.5/4 3.2/4
54. There's Someone Inside Your House 2.5/4 2.7/4
55. No Time to Die 2.0/4 3.0/4
56. Dawn of the Dead (1979) 2.5/4 3.1/4
57. Haunt (2019) 3.0/4 3.1/4
58. The French Dispatch 1.5/4 3.0/4
59. Venom: Let There Be Carnage 2.5/4 2.3/4
60. Seed of Chucky 2.0/4 1.8/4
61. Halloween H20: 20 Years Later 2.0/4 2.3/4
62. Antlers 3.0/4 2.5/4
63. Wes Craven's Wishmaster 2.5/4 2.0/4
64. Eternals (2021) 2.5/4 2.1/4
65. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master 2.0/4 2.4/4
66. Scanners 2.0/4 2.6/4
67. Clueless 2.5/4 2.7/4
68. Last Night in Soho 3.0/4 3.1/4
69. The Night House 2.0/4 2.3/4
70. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
71. V/H/S 2.0/4 2.3/4
72. Brain Dead (1990) 1.5/4 2.1/4
73. There's Something About Mary 3.0/4 2.8/4
74. Seventh Son 2.0/4 2.2/4
75. The Power of the Dog 2.0/4 2.7/4
76. Ghostbusters: Afterlife 3.0/4 2.9/4
77. House of Gucci 3.0/4 2.5/4
78. Last Action Hero 3.0/4 2.2/4
79. Maniac (1980) 3.0/4 2.0/4
80. Spider-Man: No Way Home 3.5/4 3.3/4
81. Respect (2021) 3.0/4 2.7/4
82. Black Christmas (2019) 2.5/4 1.7/4
83. West Side Story (2021) 2.5/4 2.8/4
84. Home Sweet Home Alone 1.5/4 1.8/4
85. Don't Look Up (2021) 3.0/4 2.5/4
86. Dirty Dancing 3.0/4 2.8/4
87. The Conjuring: The Devil Made Me Do It 2.5/4 2.5/4
88. Chaos Walking 2.0/4 1.8/4
89. tick, tick...Boom! 3.0/4 3.0/4
90. Scream (2022) 3.0/4 2.7/4
91. The Matrix Resurrections 2.0/4 2.2/4
92. Licorice Pizza 2.5/4 2.9/4
93. Willy's Wonderland 2.5/4 1.9/4
94. Nomadland 2.5/4 3.1/4
95. Death on the Nile (2022) 2.5/4 2.5/4
96. Nightmare Alley (2021) 2.0/4 2.8/4
97. Uncharted 3.0/4 2.5/4
98. Studio 666 2.5/4 2.4/4
99. Belfast 2.0/4 2.9/4
100. Total Recall (1990) 3.5/4 2.9/4
101. Texas Chainsaw Massacre (2022) 2.5/4 1.7/4
102. The Batman (2022) 3.0/4 3.1/4
103. Morbius 2.5/4 1.8/4
104. Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore 2.0/4 2.1/4
105. Doctor Strange in the Multiverse of Madness 3.0/4 2.9/4
106. Everything Everywhere All at Once 3.0/4 3.2/4
107. Hot Summer Nights (2018) 2.5/4 2.6/4
108. Jurassic World Dominion 3.0/4 2.3/4
109. Summer of 85 ( Été 85 ) 2.5/4 2.8/4
110. The Unbearable Weight of Massive Talent 3.0/4 2.9/4
111. The Black Phone 3.0/4 2.8/4
112. Thor: Love and Thunder 2.5/4 2.5/4
113. Top Gun: Maverick 3.0/4 3.3/4
114. Elvis (2022) 3.0/4 2.9/4
115. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 1.5/4 3.0/4
116. Bullet Train (2022) 3.0/4 3.1/4
117. Focus (2015) 2.5/4 2.5/4
118. Nope 2.5/4 2.8/4
119. The Invitation (2022) 2.0/4 2.2/4
120. Alone (2020) 2.5/4 2.7/4
121. Where the Crawdads Sing 2.5/4 2.4/4
122. Highlander 2.5/4 2.8/4
123. Don't Worry Darling 3.0/4 2.3/4
124. American Carnage 2.5/4 2.5/4
125. Piggy ( Cerdita ) 2.0/4 2.2/4
126. Censor 2.0/4 2.4/4
127. Taste of Fear ( Scream of Fear ) 3.0/4 2.7/4
128. Old 2.5/4 2.2/4
129. Malignant 3.0/4 2.5/4
130. Escape Room: Tournament of Champions 2.0/4 2.2/4
131. Don't Breathe 2 2.5/4 2.1/4
132. Candyman (2021) 2.5/4 2.3/4
133. Halloween Kills 2.5/4 2.1/4
134. Halloween Ends 1.5/4 2.1/4
135. Smile (2022) 3.0/4 2.4/4
136. Friday the 13th Part III 2.5/4 2.3/4
137. Bodies Bodies Bodies 1.5/4 2.6/4
138. Black Adam 1.5/4 2.2/4
139. Crimes of the Future (2022) 2.0/4 2.4/4
140. Jeepers Creepers (2001) 1.5/4 2.2/4
141. Prey for the Devil 2.5/4 2.3/4
142. Black Panther: Wakanda Forever 2.5/4 2.7/4
143. Bones and All 3.0/4 3.0/4
144. Jeepers Creepers II 2.5/4 1.9/4
145. Terrifier 2 3.0/4 3.0/4
146. The Menu 3.0/4 3.1/4
147. Run (2020) 2.5/4 2.6/4
148. Violent Night 2.5/4 2.8/4
149. Jeepers Creepers III 1.5/4 1.9/4
150. Umma 2.0/4 2.2/4
151. A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child 1.5/4 2.2/4
152. Resident Evil: Welcome to Raccoon City 2.5/4 1.9/4
153. Jeepers Creepers: Reborn 1.5/4 1.3/4
154. Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody 3.0/4 2.6/4
155. Antebellum 2.5/4 2.3/4
156. Glass Onion: A Knives Out Mystery 3.0/4 3.1/4
157. Prey (2022) 3.0/4 3.0/4
158. M3GAN 2.5/4 2.7/4
159. Avatar: The Way of Water 3.0/4 2.9/4
160. Babylon (2022) 1.5/4 2.6/4
161. The Banshees of Inisherin 2.0/4 3.3/4
162. Soft & Quiet 3.0/4 2.2/4
163. Basic Instinct 3.0/4 2.6/4
164. Close (2023) 2.0/4 2.8/4
165. Ant-Man and the Wasp: Quantumania 2.0/4 2.4/4
166. Scream VI 3.0/4 2.8/4
167. All Quiet on the Western Front ( Im Westen nichts Neues ) 3.0/4 3.3/4
168. The Fabelmans 3.0/4 3.2/4
169. X 2.5/4 2.6/4
170. Barbarian (2022) 2.5/4 3.0/4
171. Firestarter (2022) 1.5/4 1.8/4
172. John Wick: Chapter 4 3.0/4 3.3/4
173. The Pope's Exorcist 2.5/4 2.4/4
174. Evil Dead Rise 3.0/4 2.9/4
175. Talk to Me (2023) 3.0/4 3.0/4
176. Skinamarink 2.5/4 2.3/4
177. Pearl (2022) 3.0/4 3.1/4
178. The Super Mario Bros. Movie 3.0/4 2.8/4
179. The Possession of Hannah Grace 2.0/4 2.2/4
180. Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves 2.0/4 2.8/4
181. Resident Evil: Apocalypse 2.5/4 2.5/4
182. The Unholy (2021) 1.5/4 1.8/4
183. Resident Evil: Extinction 2.0/4 2.6/4
184. Resident Evil: Afterlife 1.5/4 2.5/4
185. Resident Evil: Retribution 2.0/4 2.3/4
186. The Flash (2023) 2.0/4 2.4/4
187. Bed Rest 1.5/4 1.8/4
188. Transformers: Rise of the Beasts 2.0/4 2.3/4
189. Resident Evil: The Final Chapter 1.5/4 1.8/4
190. Spider-Man: Across the Spider-Verse 3.0/4 3.2/4
191. Mission: Impossible 3.0/4 2.8/4
192. Cruel Intentions 2.5/4 2.6/4
193. Insidious: The Red Door 2.5/4 2.0/4
194. Indiana Jones and the Dial of Destiny 2.5/4 2.6/4
195. Mission: Impossible II 2.5/4 2.4/4
196. Mission: Impossible III 3.0/4 2.7/4
197. Oppenheimer 3.0/4 3.5/4
198. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.0/4 3.0/4
199. Barbie 3.5/4 2.6/4
200. Mission: Impossible - Rogue Nation 3.0/4 3.0/4
201. Mission: Impossible - Fallout 3.0/4 3.2/4
202. Mission: Impossible - Dead Reckoning - Part One 3.0/4 3.1/4
203. Perfume: The Story of a Murderer 3.0/4 2.9/4
204. A Quiet Place (2018) 3.0/4 3.1/4
205. A Quiet Place Part II 3.0/4 2.9/4
206. Blood & Gold 2.5/4 3.0/4
207. Pelican Blood 2.0/4 2.0/4
208. Run Rabbit Run 2.5/4 2.3/4
209. Arizona Dream 2.5/4 2.6/4
210. Last Voyage of the Demeter 3.0/4 2.4/4
211. Before the Fall ( NaPolA ) 3.0/4 3.0/4
212. Twin Peaks: Fire Walk With Me 2.0/4 2.7/4
213. The Equalizer 3 3.0/4 2.8/4
214. A Haunting in Venice 2.5/4 2.7/4
215. Conference, The ( Konferensen ) 1.5/4 2.0/4
216. The Nun II 2.5/4 2.5/4
217. Universal Soldier 2.5/4 2.1/4
218. Muriel's Wedding 2.5/4 2.8/4
219. The Marvels 2.5/4 2.6/4
220. The Iron Claw 2.5/4 3.0/4
221. The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes 2.5/4 2.9/4
222. Next Goal Wins (2023) 3.0/4 2.6/4
223. Saltburn 3.0/4 3.0/4
224. Infinity Pool 2.0/4 2.6/4
225. Wonka 2.5/4 2.8/4
226. Aquaman and the Lost Kingdom 1.5/4 1.8/4
227. Boy and the Heron, The ( Kimitachi wa dô ikiru ka ) 2.0/4 3.0/4
228. Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe 3.0/4 3.0/4
229. Argylle 2.0/4 2.2/4
230. Madame Web 1.5/4 1.9/4
231. Book Club 2.0/4 2.4/4
232. Beau is Afraid 2.0/4 2.5/4
233. Book Club: The Next Chapter 2.0/4 2.5/4
234. The Rocky Horror Picture Show 3.0/4 2.8/4
235. Late Night with the Devil 3.0/4 3.0/4
236. Insidious: Chapter 3 2.5/4 2.2/4
237. Dune: Part Two 3.0/4 3.2/4
238. Challengers (2024) 3.5/4 3.1/4
239. Tarot 2.0/4 2.4/4
240. Kingdom of the Planet of the Apes 3.0/4 2.9/4
241. Furiosa: A Mad Max Saga 3.0/4 3.0/4
242. The Watchers (2024) 2.0/4 2.2/4
243. Haikyuu!! The Dumpster Battle ( Gekijôban Haikyû!! Gomi Suteba no Kessen ) 2.5/4 2.8/4
244. MaXXXine 2.5/4 3.0/4
245. Blue Lock: Episode Nagi ( Gekijô-ban Blue Lock -Episode Nagi- ) 2.5/4 2.8/4
246. Deadpool & Wolverine 3.0/4 3.2/4
247. Love Lies Bleeding (2024) 2.0/4 2.9/4
248. Longlegs 3.0/4 2.9/4
249. Kill (2024) 3.0/4 3.3/4
250. Strange Darling 2.5/4 2.9/4
251. Twilight of the Warriors: Walled In ( Jiu Long cheng zhai · Wei cheng ) 3.0/4 2.6/4
252. Alien: Romulus 3.0/4 2.9/4
253. The Substance 3.0/4 3.2/4
254. Megalopolis 1.5/4 2.5/4
255. Never Let Go (2024) 3.0/4 2.8/4
256. AfrAId 1.5/4 2.3/4
257. The Crow (2024) 2.5/4 1.9/4
258. My Hero Academia: You're Next ( Boku no Hîrô Akademia za Mûbî Yuâ Nekusuto ) 3.0/4 3.0/4
259. Terrifier 3 3.0/4 3.1/4
260. Night Swim 2.5/4 2.2/4
261. Joker: Folie à Deux 3.0/4 2.4/4
262. The Apprentice (2024) 2.5/4 2.3/4
263. Venom: The Last Dance 1.5/4 2.5/4
264. Solo Leveling: ReAwakening 3.0/4 3.0/4
265. Close to You 3.0/4 3.0/4
266. Silent Night, Deadly Night (1984) 2.5/4 1.9/4
267. Gladiator II 3.5/4 2.8/4
268. Nosferatu 3.0/4 3.0/4
269. Conclave 3.0/4 3.0/4
270. Cobweb (2023) 2.0/4 2.8/4
271. Wicked (2024) 3.0/4 2.8/4
272. Sonic the Hedgehog 2 2.5/4 2.7/4
273. Queer 2.0/4 2.9/4
274. Sonic the Hedgehog 3 2.5/4 2.7/4
275. The Color Purple (2023) 2.5/4 2.9/4
276. Captain America: Brave New World 2.0/4 1.9/4
277. The Zone of Interest 1.5/4 3.1/4
278. Training Day 3.0/4 3.0/4
279. The Creator (2023) 2.5/4 2.8/4
280. A Complete Unknown (2024) 2.0/4 2.9/4
281. Rock of Ages 2.5/4 2.4/4
282. A Quiet Place: Day One 2.5/4 2.6/4
283. Until Dawn 2.5/4 2.4/4
284. Sinners (2025) 3.0/4 3.2/4
285. Red Heat (1988) 2.0/4 2.4/4
286. Thunderbolts* (2025) 2.5/4 2.9/4
287. Locked 2.5/4 2.9/4
288. The Damned (2025) 2.5/4 2.4/4
289. Final Destination: Bloodlines 3.0/4 2.9/4
290. Clown in a Cornfield 2.5/4 2.8/4
291. Run Lola Run ( Lola rennt ) 2.5/4 2.9/4
292. Mission: Impossible - The Final Reckoning 2.5/4 2.9/4
293. Ugly Stepsister, The ( Den stygge stesøsteren ) 2.5/4 3.0/4
294. AVP: Alien Vs. Predator 2.5/4 2.2/4
295. From the World of John Wick: Ballerina 3.0/4 3.0/4
296. 28 Years Later 3.0/4 2.7/4
297. Jurassic World Rebirth 1.5/4 2.5/4
298. F1 3.0/4 2.5/4
299. How to Train Your Dragon (2025) 3.0/4 3.0/4
300. Fantastic Four: First Steps The 2.0/4 2.8/4
301. The Naked Gun (2025) 3.0/4 2.5/4
302. I Know What You Did Last Summer (2025) 2.5/4 2.0/4
303. Superman (2025) 2.0/4 2.8/4
304. Saw IV 2.0/4 2.0/4
305. AVPR: Aliens vs Predator - Requiem 1.5/4 1.7/4
306. Hate ( haine, La ) 3.0/4 3.1/4
307. Weapons (2025) 3.0/4 2.9/4
308. Winnie the Pooh: Blood and Honey 1.5/4 2.2/4
309. Bring Her Back 3.0/4 3.3/4
310. The Life of Chuck 2.5/4 2.9/4
311. The Long Walk 3.0/4 3.1/4
312. The Conjuring: Last Rites 2.5/4 2.6/4
313. Ocean's 8 2.5/4 2.4/4
314. Tron 3.0/4 2.8/4
315. TRON: Legacy 3.0/4 2.7/4
316. Tron: Ares 3.0/4 2.4/4
317. The Running Man (2025) 2.5/4 2.6/4
318. Wicked: For Good 3.0/4 2.3/4
319. Frankenstein (2025) 2.5/4 3.1/4
320. Avatar: Fire and Ash 3.0/4 2.8/4
321. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
322. Companion 3.0/4 2.8/4
323. Scream 7 3.0/4 2.4/4
324. The Devil Wears Prada 2 3.0/4 2.4/4
325. Jay and Silent Bob Strike Back 3.0/4 2.5/4
326. The Super Mario Galaxy Movie 3.0/4 2.8/4
327. Star Wars: The Mandalorian and Grogu 2.5/4 2.5/4
328. Scary Movie (2026) 2.5/4 2.7/4
329. Masters of the Universe (2026) 3.0/4 2.8/4
330. Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) 3.0/4 3.2/4
331. Better Man 3.0/4 2.9/4
332. Obsession (2026) 3.0/4 3.1/4
333. Supergirl (2026) 2.5/4 2.7/4
334. Spider-Man: Brand New Day 3.0/4 3.3/4
335. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.0/4 3.3/4
336. The Odyssey (2026) 2.5/4 3.3/4
337. The Fast and the Furious (2001) 3.0/4 2.5/4
338. 2 Fast 2 Furious 2.5/4 2.1/4
339. Leviticus 3.0/4 2.9/4
340. Carolina Caroline 2.5/4 2.5/4
341. The Plague (2026) 3.0/4 3.1/4
342. Chaser, The ( Chugyeogja ) 3.0/4 3.1/4
343. The End of Oak Street 2.5/4 2.9/4
344. Hope ( Hopeu ) 3.0/4 2.9/4
345. Resident Evil (2026) 3.0/4 3.1/4
346. Runner (2026) 2.5/4 2.8/4
347. Digger (2026) 2.0/4 2.0/4
348. The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2.5/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name