Top Directors 007: Billy Wilder
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Sunset Boulevard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Witness for the Prosecution | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Double Indemnity | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Sabrina (1954) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Apartment | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Love in the Afternoon | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | The Fortune Cookie | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Stalag 17 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Ace in the Hole | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Major and the Minor | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Mauvaise graine | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 12. | One, Two, Three | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Kiss Me, Stupid | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Some Like It Hot (1959) | 2.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | The Spirit of St. Louis | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | Irma la Douce | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 17. | A Foreign Affair (1948) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 18. | The Lost Weekend | 1.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Five Graves to Cairo | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 20. | The Seven Year Itch | 0.5/4 | 2.7/4 | |
| 21. | The Front Page (1974) | 0.5/4 | 2.4/4 | |
| 22. | The Private Life of Sherlock Holmes | 0.5/4 | 2.7/4 |



