Doug Walker's Favorite Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Brazil (1985) | N/A | 3.0/4 | |
| 2. | Amadeus | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Batman (1989) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Eyes Wide Shut | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Lost in Translation | N/A | 2.9/4 | |
| 7. | Good Night, and Good Luck | N/A | 3.0/4 | |
| 8. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 9. | Fear and Loathing in Las Vegas | N/A | 3.0/4 | |
| 10. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Fearless (1993) | N/A | 2.7/4 | |
| 12. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Sideways | N/A | 2.9/4 | |
| 15. | The Secret of NIMH | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Fantasia | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Ed Wood | N/A | 3.0/4 | |
| 18. | Patton | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Hamlet (1996) | N/A | 3.0/4 | |
| 20. | Titus | N/A | 2.6/4 | |
| 21. | Where the Wild Things Are | 3.5/4 | 2.6/4 |



