Brian De Palma (director filmography) by Cinemaniac

Brian De Palma (director filmography)

# Movie Title Rating Overall Add
1. Murder à la Mod N/A 2.3/4
2. Greetings N/A 2.2/4
3. The Wedding Party (1969) N/A 1.9/4
4. Hi, Mom! N/A 2.2/4
5. Get to Know Your Rabbit N/A 2.5/4
6. Sisters (1973) N/A 2.6/4
7. Phantom of the Paradise N/A 2.5/4
8. Obsession (1976) N/A 2.5/4
9. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
10. The Fury (1978) 2.5/4 2.4/4
11. Home Movies (1980) N/A 2.4/4
12. Dressed to Kill (1980) 3.0/4 2.8/4
13. Blow Out (1981) 3.5/4 2.8/4
14. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
15. Body Double 3.0/4 2.5/4
16. Wise Guys (1986) 2.0/4 2.2/4
17. The Untouchables (1987) 3.0/4 3.1/4
18. Casualties of War 2.5/4 2.7/4
19. The Bonfire of the Vanities N/A 2.0/4
20. Raising Cain N/A 2.5/4
21. Carlito's Way 3.0/4 3.0/4
22. Mission: Impossible 3.0/4 2.8/4
23. Snake Eyes (1998) 2.0/4 2.2/4
24. Mission to Mars N/A 2.4/4
25. Femme Fatale (2002) 1.5/4 2.0/4
26. The Black Dahlia 1.5/4 2.0/4
27. Redacted N/A 2.6/4
28. Passion (2012) N/A 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name