1971 by Cinemaniac

1971

# Movie Title Rating Overall Add
1. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
2. The French Connection 3.5/4 3.1/4
3. Straw Dogs (1971) 3.5/4 2.8/4
4. Duel (1971) 3.5/4 3.0/4
5. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.5/4 3.1/4
6. Dirty Harry 3.5/4 3.1/4
7. Get Carter (1971) 3.5/4 2.8/4
8. Bananas 3.5/4 2.8/4
9. The Beguiled (1971) 3.5/4 2.6/4
10. Macbeth (1971) 3.0/4 3.0/4
11. Harold and Maude 3.0/4 3.1/4
12. Murmur of the Heart ( souffle au coeur, Le ) 3.0/4 2.9/4
13. The Last Picture Show 3.0/4 3.2/4
14. The Andromeda Strain 3.0/4 2.9/4
15. Klute 3.0/4 2.9/4
16. Sweet Sweetback's Baad Asssss Song 3.0/4 2.8/4
17. Diamonds Are Forever 3.0/4 2.7/4
18. Play Misty for Me 3.0/4 2.9/4
19. THX 1138 3.0/4 2.7/4
20. Bay of Blood ( Reazione a catena ) 3.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name