Best Movies of the 1950s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Strangers on a Train | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | 12 Angry Men (1957) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Some Like It Hot (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Peter Pan (1953) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | From Here to Eternity | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Sweet Smell of Success | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | All About Eve | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Gunfight at the O.K. Corral | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Asphalt Jungle | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | House of Wax (1953) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Dracula ( Horror of Dracula ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The Magic Box | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | The Vikings (1958) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | A Bucket of Blood | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Creature from the Black Lagoon | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Night and the City (1950) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Edge of the City | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | The Night of the Hunter | 3.5/4 | 3.3/4 | 



