100 Best Movies of All-Time by truckturner

100 Best Movies of All-Time

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Misfits (1961) 4.0/4 2.8/4
2. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
3. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
4. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
5. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
6. The Blues Brothers 4.0/4 3.1/4
7. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
8. The Terminator 4.0/4 3.1/4
9. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
10. Pinocchio (1940) 4.0/4 3.0/4
11. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
12. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
13. Big Trouble in Little China 4.0/4 2.8/4
14. The Omen (1976) 4.0/4 2.9/4
15. Platoon 4.0/4 3.2/4
16. Planet of the Apes (1968) 4.0/4 3.1/4
17. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
18. Strangers on a Train 4.0/4 3.2/4
19. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
20. The Sting (1973) 4.0/4 3.2/4
21. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
22. Aliens 4.0/4 3.3/4
23. Jaws 4.0/4 3.2/4
24. Sling Blade 4.0/4 3.1/4
25. Romeo and Juliet (1968) 4.0/4 2.9/4
26. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
27. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
28. When Harry Met Sally... 4.0/4 2.9/4
29. National Lampoon's Vacation 4.0/4 2.9/4
30. The NeverEnding Story 4.0/4 2.9/4
31. The Magnificent Seven (1960) 4.0/4 3.2/4
32. The Dirty Dozen 4.0/4 3.1/4
33. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
34. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
35. Revenge of the Nerds 4.0/4 2.6/4
36. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
37. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
38. The Goonies 4.0/4 3.1/4
39. Child's Play (1988) 4.0/4 2.6/4
40. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
41. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
42. The Last of the Mohicans (1992) 4.0/4 3.0/4
43. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
44. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
45. Beyond the Valley of the Dolls 4.0/4 2.5/4
46. The Grapes of Wrath 4.0/4 3.2/4
47. Parenthood 4.0/4 2.8/4
48. Die Hard 4.0/4 3.3/4
49. The Karate Kid (1984) 4.0/4 2.9/4
50. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
51. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
52. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
53. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
54. Peter Pan (1953) 4.0/4 2.9/4
55. Good Morning Vietnam 4.0/4 2.9/4
56. Dirty Rotten Scoundrels 4.0/4 2.8/4
57. Superman (1978) 4.0/4 3.0/4
58. Barbarella 4.0/4 2.1/4
59. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
60. Repulsion 4.0/4 2.9/4
61. Spaceballs 4.0/4 2.8/4
62. The Haunting (1963) 4.0/4 3.0/4
63. Rain Man 4.0/4 3.1/4
64. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
65. Commando (1985) 4.0/4 2.6/4
66. Lucas 4.0/4 2.8/4
67. Hush... Hush, Sweet Charlotte 4.0/4 2.8/4
68. History of the World: Part I 4.0/4 2.9/4
69. Ladyhawke 4.0/4 2.8/4
70. Big 4.0/4 3.0/4
71. Days of Wine and Roses 4.0/4 2.9/4
72. Beverly Hills Cop 4.0/4 2.9/4
73. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
74. The 39 Steps (1935) 4.0/4 3.1/4
75. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! 4.0/4 2.8/4
76. L.A. Story 4.0/4 2.7/4
77. From Here to Eternity 4.0/4 3.0/4
78. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
79. Chinatown 4.0/4 3.2/4
80. Sweet Smell of Success 4.0/4 3.0/4
81. Invasion of the Body Snatchers (1978) 4.0/4 2.7/4
82. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
83. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
84. The Best Years of Our Lives 4.0/4 3.1/4
85. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
86. Johnny Belinda 4.0/4 3.0/4
87. The Body Snatcher (1945) 4.0/4 2.8/4
88. The Day the Earth Stood Still (1951) 4.0/4 3.0/4
89. Gandhi 4.0/4 3.1/4
90. The Apartment 4.0/4 3.2/4
91. Bedknobs and Broomsticks 4.0/4 2.8/4
92. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
93. All About Eve 4.0/4 3.3/4
94. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
95. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
96. Battle Beyond the Stars 3.5/4 2.1/4
97. Bride of Frankenstein 3.5/4 3.1/4
98. A Patch of Blue 3.5/4 2.9/4
99. Gunfight at the O.K. Corral 3.5/4 2.8/4
100. The Wicker Man (1975) 3.5/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name