Worst Films of the 1960s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Journey to the Seventh Planet | N/A | 2.4/4 | |
| 2. | Santa Claus Conquers the Martians | N/A | 1.4/4 | |
| 3. | Paranoia ( Orgasmo ) | N/A | 3.0/4 | |
| 4. | Country Dance (Brotherly Love ) | N/A | 2.0/4 | |
| 5. | Valley of the Dolls | N/A | 2.7/4 | |
| 6. | The Girl on a Motorcycle | N/A | 2.8/4 | |
| 7. | They Came from Beyond Space | N/A | 2.6/4 | |
| 8. | The Green Berets | 0.5/4 | 2.3/4 | |
| 9. | The Charge of the Light Brigade (1968) | N/A | 2.5/4 | |
| 10. | The Arrangement (1969) | N/A | 2.6/4 | |
| 11. | Daleks' Invasion Earth 2150 A.D. | N/A | 1.4/4 | |
| 12. | The Outrage (1964) | 0.5/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Hurry Sundown | 0.5/4 | 2.1/4 | |
| 14. | Darling (1965) | 0.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Mackenna's Gold | 0.5/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Shalako | 0.5/4 | 1.9/4 | |
| 17. | Tower of London (1962) | 0.5/4 | 2.1/4 | |
| 18. | Carnival of Souls (1962) | 0.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Reflections in a Golden Eye | 0.5/4 | 2.5/4 | |
| 20. | Kenner ( Year of the Cricket ) | 0.5/4 | 1.8/4 |



