Ranking Martin Scorsese Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The King of Comedy (1983) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Mean Streets | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Casino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Irishman (2019) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Killers of the Flower Moon | 4.0/4 | 3.6/4 | |
| 10. | The Last Temptation of Christ | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Gangs of New York (2002) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Silence (2016) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | The Age of Innocence (1993) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | The Wolf of Wall Street | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | After Hours | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Hugo | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Alice Doesn't Live Here Anymore | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Bringing Out the Dead | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | The Aviator (2004) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Kundun | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Cape Fear (1991) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Who's That Knocking at My Door? ( I Call First ) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 23. | Shutter Island | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | The Color of Money | 2.0/4 | 2.8/4 |



