Ranking Richard Linklater Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Boyhood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The School of Rock | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Before Midnight (2013) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Waking Life | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Dazed and Confused | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Before Sunrise | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Apollo 10½: A Space Age Childhood | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Before Sunset | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Hit Man (2024) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Bernie (2012) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Blue Moon (2025) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Everybody Wants Some!! | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Slacker (1991) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Nouvelle Vague (2025) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Last Flag Flying | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Tape | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | A Scanner Darkly | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 18. | The Newton Boys | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Fast Food Nation | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 20. | Where'd You Go, Bernadette | 2.0/4 | 2.6/4 |



