Ranking Akira Kurosawa Movies by Logan D. McCoy

Ranking Akira Kurosawa Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
2. Ikiru 4.0/4 3.3/4
3. Yojimbo 4.0/4 3.2/4
4. Ran 4.0/4 3.2/4
5. Rashômon 4.0/4 3.3/4
6. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 4.0/4 3.1/4
7. High and Low ( Tengoku to jigoku ) 3.5/4 3.2/4
8. Hidden Fortress, The ( Kakushi-toride no san-akunin ) 3.5/4 3.1/4
9. Stray Dog ( Nora inu ) 3.5/4 2.9/4
10. Kagemusha 3.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name