Films of 2016 by AR

Films of 2016

# Movie Title Rating Overall Add
1. La La Land 2.0/4 3.1/4
2. Moonlight 4.0/4 3.3/4
3. Your Name. ( Kimi no na wa ) 3.0/4 3.3/4
4. Zootopia 2.5/4 3.2/4
5. Doctor Strange (2016) 2.0/4 3.0/4
6. Red Turtle, The ( tortue rouge, La ) 4.0/4 3.3/4
7. Paterson 3.5/4 3.1/4
8. Handmaiden, The ( Ah-ga-ssi ) 4.0/4 3.4/4
9. Salesman, The ( Forushande ) 4.0/4 3.3/4
10. Under the Shadow 4.0/4 3.0/4
11. Nocturnal Animals 3.0/4 3.0/4
12. Moana (2016) 3.0/4 3.2/4
13. 10 Cloverfield Lane 3.0/4 2.9/4
14. A Monster Calls 3.5/4 2.9/4
15. Florence Foster Jenkins 3.5/4 2.8/4
16. Captain America: Civil War 2.0/4 3.1/4
17. Eddie the Eagle 2.5/4 2.9/4
18. Silent Voice, A ( Koe no katachi ) 2.5/4 3.1/4
19. The Conjuring 2 2.0/4 2.9/4
20. Popstar: Never Stop Never Stopping 2.0/4 2.5/4
21. The Divergent Series: Allegiant 1.5/4 2.1/4
22. The BFG (2016) 3.0/4 2.8/4
23. Ghostbusters (2016) 2.5/4 2.0/4
24. Trolls (2016) 1.5/4 2.7/4
25. Batman v Superman: Dawn of Justice 1.0/4 2.2/4
26. Inferno (2016) 1.5/4 2.2/4
27. Suicide Squad (2016) 1.5/4 2.3/4
28. Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows 1.0/4 1.9/4
29. Sharknado 5: Global Swarming 0.5/4 1.6/4
30. X-Men: Apocalypse 2.5/4 2.5/4
31. Tickled 3.5/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name