Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Fifth Element | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | 12 Monkeys | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Thing (1982) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Logan's Run | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | 1984 ( Nineteen Eighty-Four ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Metropolis (1927) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Total Recall (1990) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Groundhog Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Innerspace | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Dark City (1998) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Flight of the Navigator | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | The Terminator | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | The League of Extraordinary Gentlemen | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 17. | Starship Troopers | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 18. | The Faculty | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 19. | The Running Man (1987) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | 2001: A Space Odyssey | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | RoboCop (1987) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Enemy Mine | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Forbidden Planet | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Silent Running | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Dreamscape | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 26. | The Dead Zone (1983) | N/A | 2.9/4 | |
| 27. | The Time Machine (1960) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Time After Time | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 29. | V for Vendetta | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 30. | Waterworld | 3.0/4 | 2.3/4 |



