Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Almost Famous | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 6. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 12. | The Cider House Rules | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | John Q | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 15. | Independence Day (1996) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | L.A. Confidential | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | The Last of the Mohicans (1992) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Schindler's List | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 19. | Malcolm X (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Fargo (1996) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Philadelphia | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Unforgiven (1992) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 23. | A Perfect World | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 25. | Dances with Wolves | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 26. | Ghost (1990) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 27. | Con Air | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 28. | The Bodyguard (1992) | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 29. | Good Will Hunting | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 30. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 31. | Thelma & Louise | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 32. | Romeo + Juliet (1996) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 33. | Jerry Maguire | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 34. | Groundhog Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 35. | Mrs. Doubtfire | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 36. | Galaxy Quest | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 37. | Pretty Woman | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 38. | Sleepless in Seattle | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 39. | Grosse Point Blank | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 40. | High Fidelity | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 41. | Robin Hood: Prince of Thieves | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 42. | Notting Hill | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 43. | Love Actually | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 44. | Four Weddings and a Funeral | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 45. | American Beauty | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 46. | Toy Soldiers (1991) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 47. | Apollo 13 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 48. | Speed (1994) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 49. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 50. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 51. | Ghostbusters (1984) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 52. | Ghostbusters 2 | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 53. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 54. | Indiana Jones and the Last Crusade | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 55. | Big | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 56. | Batman (1989) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 57. | Gremlins (1984) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 58. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 59. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 60. | The Terminator | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 61. | Stand by Me | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 62. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 63. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 64. | Top Gun (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 65. | Rain Man | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 66. | Who Framed Roger Rabbit? | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 67. | Beverly Hills Cop | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 68. | Rocky IV | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 69. | Look Who's Talking | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 70. | Three Men and a Baby | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 71. | Dead Poets' Society | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 72. | Lethal Weapon 2 | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 73. | Lethal Weapon | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 74. | Good Morning Vietnam | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 75. | Footloose (1984) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 76. | The Color Purple (1985) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 77. | When Harry Met Sally... | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 78. | The Karate Kid (1984) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 79. | Police Academy | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 80. | Beetlejuice ( Beetle Juice ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 81. | Turner & Hooch | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 82. | Born on the Fourth of July | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 83. | Field of Dreams | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 84. | Labyrinth (1986) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 85. | Bill & Ted's Excellent Adventure | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 86. | Bill & Ted's Bogus Journey | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 87. | Avengers: Endgame | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 88. | Avengers: Infinity War | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 89. | Joker (2019) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 90. | Star Wars: The Force Awakens | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 91. | Guardians of the Galaxy | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 92. | X-Men: Days of Future Past | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 93. | Interstellar | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 94. | The Avengers (2012) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 95. | Deadpool | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 96. | Man of Steel | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 97. | Gravity | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 98. | Captain America: Civil War | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 99. | Captain America: The Winter Soldier | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 100. | Inception | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 101. | Sleepers (1996) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 102. | Aquaman | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 103. | Wonder Woman (2017) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 104. | Spider-Man: Far From Home | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 105. | The Dark Knight Rises | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 106. | Spider-Man: Homecoming | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 107. | Thor: Ragnarok | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 108. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 |



