Best Comedies of All Time!
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Happy Gilmore | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Bad Santa | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 3. | Office Space | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Mr. Deeds | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 5. | The Men Who Stare at Goats | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 6. | Meet the Parents | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Grosse Point Blank | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Other Guys | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Scrooged (1988) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Freddy Got Fingered | 3.0/4 | 1.5/4 | |
| 12. | Joe Dirt | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 13. | The Waterboy (1998) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Click | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Analyze This | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | High Fidelity | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Burn After Reading | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Step Brothers | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Hot Tub Time Machine | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Waiting... (2005) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 21. | Strange Wilderness | 3.5/4 | 1.8/4 | |
| 22. | Groundhog Day | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Semi-Pro | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 24. | Zoolander | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 25. | Billy Madison | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 26. | Better Off Dead | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 27. | The Wolf of Wall Street | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 28. | Doctor Dolittle (1998) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 29. | Deathgasm | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 30. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 31. | South Park: Bigger, Longer & Uncut | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 32. | School for Scoundrels (2006) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 33. | Hot Fuzz | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 34. | The Wedding Crashers | 3.0/4 | 2.7/4 |



