Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Bowfinger | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 2. | The Man Who Knew Too Little | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 3. | The Royal Tenenbaums | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Producers (1968) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Being There | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Kind Hearts and Coronets | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Monty Python's Life of Brian | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Withnail & I | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Some Like It Hot (1959) | 3.5/4 | 3.2/4 |



