Creature Feature by Matt

Creature Feature

# Movie Title Rating Overall Add
1. Ticks ( Infested ) 4.0/4 2.1/4
2. Creature from the Black Lagoon 4.0/4 2.7/4
3. Creature (1985) 4.0/4 2.0/4
4. Creature (2011) 4.0/4 2.0/4
5. Sorority Girls and the Creature from Hell 4.0/4 3.5/4
6. Jaws 4.0/4 3.2/4
7. Jaws 2 4.0/4 2.4/4
8. Jaws: The Revenge 4.0/4 1.4/4
9. Jaws 3-D 4.0/4 1.7/4
10. Creature from the Black Lake 4.0/4 3.0/4
11. Cocaine Bear 4.0/4 2.6/4
12. Cocaine Crabs from Outer Space 4.0/4 3.0/4
13. The Mist 4.0/4 2.7/4
14. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
15. Predator 2 4.0/4 2.4/4
16. Predators (2010) 4.0/4 2.6/4
17. The Predator (2018) 4.0/4 2.0/4
18. Predator: Badlands 4.0/4 2.8/4
19. Zombeavers 4.0/4 2.0/4
20. 65 4.0/4 2.1/4
21. 47 Meters Down 4.0/4 2.5/4
22. 47 Meters Down: Uncaged 4.0/4 2.4/4
23. 20 Million Miles to Earth 4.0/4 2.5/4
24. Up from the Depths 4.0/4 2.5/4
25. The Human Centipede (First Sequence) 4.0/4 1.7/4
26. The Human Centipede II (Full Sequence) 4.0/4 1.7/4
27. The Human Centipede III (Final Sequence) 4.0/4 1.7/4
28. Mega Python vs. Gatoroid 4.0/4 3.2/4
29. Mega Shark vs. Giant Octopus 4.0/4 2.1/4
30. Mega Shark vs Crocosaurus 4.0/4 2.9/4
31. Mega Shark vs Mecha Shark 4.0/4 2.8/4
32. Mega Shark vs. Kolossus 4.0/4 3.3/4
33. The Meg 4.0/4 2.4/4
34. Meg 2: The Trench 4.0/4 2.2/4
35. Abominable (2006) 4.0/4 2.6/4
36. The Abominable Snowman 4.0/4 2.6/4
37. Fish Piss 4.0/4 3.3/4
38. Sorority Babes at the Slime Ball Bowl-o-Rama 4.0/4 2.6/4
39. Teenage Caveman (2002) 4.0/4 3.5/4
40. Eaten Alive ( Death Trap ) 4.0/4 2.2/4
41. Night of 1000 Cats ( noche de los mil gatos, La ) 4.0/4 2.4/4
42. Grabbers 4.0/4 2.6/4
43. Alone in the Dark (2005) 4.0/4 1.0/4
44. Empire of the Ants 4.0/4 2.0/4
45. Slugs ( Slugs, muerte viscosa ) 4.0/4 2.6/4
46. Gargoyles 4.0/4 2.4/4
47. Squirm 4.0/4 2.2/4
48. Battle for the Planet of the Apes 4.0/4 2.0/4
49. Beneath the Planet of the Apes 4.0/4 2.3/4
50. Conquest of the Planet of the Apes 4.0/4 2.2/4
51. Escape from the Planet of the Apes 4.0/4 2.5/4
52. Arachnophobia 4.0/4 2.6/4
53. Attack of the Giant Leeches 4.0/4 1.6/4
54. Attack of the Crab Monsters 4.0/4 2.5/4
55. Unnatural (2015) 4.0/4 2.6/4
56. 2-Headed Shark Attack 4.0/4 3.0/4
57. Grizzly Rage 4.0/4 3.0/4
58. Rise (2007) 4.0/4 2.8/4
59. The Black Demon 4.0/4 1.9/4
60. King Kong (1976) 4.0/4 2.2/4
61. King Kong Lives 4.0/4 1.8/4
62. King Kong Escapes ( Kingu Kongu no gyakushĂ» ) 4.0/4 2.2/4
63. King Kong vs. Godzilla ( Kingu Kongu tai Gojira ) 4.0/4 2.4/4
64. The Deadly Spawn 4.0/4 2.8/4
65. Ghoulies 4.0/4 2.1/4
66. Ghoulies II 4.0/4 2.6/4
67. Ghoulies III: Ghoulies Go to College 4.0/4 3.7/4
68. Ghoulies IV 4.0/4 3.7/4
69. The Deadly Mantis 4.0/4 2.4/4
70. Matango - Attack of the Mushroom People 4.0/4 2.6/4
71. Cursed (2005) 4.0/4 2.0/4
72. The Swarm 4.0/4 1.8/4
73. Night of the Creeps 4.0/4 2.5/4
74. The Revenge of Frankenstein 4.0/4 2.4/4
75. Frankenstein Created Woman 4.0/4 2.3/4
76. Dracula vs. Frankenstein 4.0/4 2.6/4
77. Frankenstein Island 4.0/4 2.5/4
78. Boar 4.0/4 2.6/4
79. Revenge of the Creature 4.0/4 2.3/4
80. Coyotes (2025) 4.0/4 3.0/4
81. Frogs 4.0/4 2.1/4
82. Frog-g-g! 4.0/4 3.5/4
83. The Legend of Boggy Creek 4.0/4 2.1/4
84. The Barbaric Beast of Boggy Creek, Part II 4.0/4 3.5/4
85. Winterbeast 4.0/4 2.8/4
86. The Brood 4.0/4 2.7/4
87. Ben 4.0/4 2.1/4
88. Willard (1971) 4.0/4 2.6/4
89. Rats Are Coming! The Werewolves Are Here!, The ( Curse of the Full Moon ) 4.0/4 2.5/4
90. Orca 4.0/4 1.8/4
91. Day of the Animals 4.0/4 2.2/4
92. Bug (1975) 4.0/4 3.2/4
93. The Lair of the White Worm 4.0/4 2.1/4
94. Kong: Skull Island 4.0/4 2.6/4
95. Konga (1961) 4.0/4 2.5/4
96. The Mummy's Ghost 4.0/4 2.1/4
97. Deep Rising 4.0/4 2.0/4
98. Big Ass Spider 4.0/4 2.3/4
99. The Giant Spider Invasion 4.0/4 1.9/4
100. Deep Blue Sea (1999) 4.0/4 2.3/4
101. Black Sheep (2007) 4.0/4 2.4/4
102. Deep Blue Sea 2 4.0/4 1.8/4
103. Deep Blue Sea 3 4.0/4 2.7/4
104. Killer Fish 4.0/4 2.5/4
105. Barracuda (1979) 4.0/4 2.2/4
106. Werewolves on Wheels 4.0/4 2.5/4
107. Werewolves Within 4.0/4 2.4/4
108. Game of Werewolves ( Lobos de Arga ) 4.0/4 3.2/4
109. Rise of the Gargoyles 4.0/4 3.0/4
110. Gargoyle: Wings of darkness 4.0/4 3.0/4
111. Creature from the Hillbilly Lagoon aka Seepage! 4.0/4 3.0/4
112. Strippers vs Werewolves 4.0/4 3.0/4
113. Raiders of the Lost Shark 4.0/4 3.0/4
114. Siren (2011) 4.0/4 2.9/4
115. Splash 4.0/4 2.5/4
116. Teen Wolf 4.0/4 2.3/4
117. Curse of the Aztec Mummy, The ( maldiciĂłn de la momia azteca, La ) 4.0/4 2.9/4
118. Night of the Demon ( Curse of the Demon ) 4.0/4 2.7/4
119. Return of the Ape Man 4.0/4 2.3/4
120. Return of the Fly 4.0/4 2.4/4
121. The Deadly Bees 4.0/4 2.3/4
122. Teen Wolf Too 2.5/4 1.6/4
123. The Alligator People 4.0/4 1.9/4
124. Them! (1954) 4.0/4 2.8/4
125. The Hideous Sun Demon 4.0/4 2.8/4
126. Aquarium of the Dead 4.0/4 3.0/4
127. Wyvern 4.0/4 3.0/4
128. Grizzly II: Revenge 4.0/4 3.5/4
129. Rodents ( Ratas, ratones, rateros ) 4.0/4 3.5/4
130. Blood and Chocolate 4.0/4 2.3/4
131. Dagon 4.0/4 2.5/4
132. Invasion of the Body Snatchers (1978) 4.0/4 2.7/4
133. Mighty Joe Young (1998) 4.0/4 2.1/4
134. Wolf (1994) 4.0/4 2.4/4
135. Frankenstein Meets the Wolf Man 4.0/4 2.6/4
136. Ginger Snaps 4.0/4 2.8/4
137. Ginger Snaps: Unleashed 4.0/4 2.7/4
138. Ginger Snaps Back: The Beginning 4.0/4 2.5/4
139. The Gingerdead Man 4.0/4 2.9/4
140. Gingerdead Man 2: Passion of the Crust 4.0/4 3.7/4
141. It Came from Beneath the Sea 4.0/4 2.5/4
142. Tentacles ( Tentacoli ) 4.0/4 2.0/4
143. Phase IV 4.0/4 2.4/4
144. Trog 4.0/4 1.9/4
145. Bigfoot Wars 4.0/4 3.5/4
146. The Bigfoot Project 4.0/4 3.5/4
147. Bigfoot: The Lost Coast Tapes 4.0/4 2.1/4
148. The Horror of Frankenstein 4.0/4 2.7/4
149. Frankenstein Conquers the World aka Frankenstein Vs. Baragon ( Furankenshutain tai chitei kaijĂ» Baragon ) 4.0/4 2.4/4
150. Frankenhooker 4.0/4 2.1/4
151. Spawn of the Slithis 4.0/4 2.3/4
152. The Crater Lake Monster 4.0/4 2.7/4
153. Demon of Paradise 4.0/4 3.7/4
154. Bog 4.0/4 2.1/4
155. The Monster and the Girl 4.0/4 2.8/4
156. Monster Brawl 4.0/4 2.3/4
157. The Monster of Piedras Blancas 4.0/4 2.4/4
158. Alligator II: The Mutation 4.0/4 2.4/4
159. Big Alligator River, The ( fiume del grande caimano, Il ) 4.0/4 3.3/4
160. Croc 4.0/4 2.7/4
161. Crocodile (2000 ) 4.0/4 2.3/4
162. Godmonster of Indian Flats 4.0/4 2.2/4
163. Equinox (1970) 4.0/4 2.4/4
164. Piranha (1978) 4.0/4 2.4/4
165. Piranha Part Two: The Spawning 4.0/4 2.0/4
166. Piranha 3D 4.0/4 2.4/4
167. Piranha 3DD 4.0/4 2.2/4
168. Daughters of Darkness ( lèvres rouges, Les ) 4.0/4 2.8/4
169. Cellar Dweller 4.0/4 2.8/4
170. Tarantula 4.0/4 2.4/4
171. Snowbeast 4.0/4 2.3/4
172. Bigfoot (1970) 4.0/4 3.0/4
173. Leeches! 4.0/4 3.0/4
174. Kingdom of the Spiders 4.0/4 2.1/4
175. Night of the Lepus 4.0/4 1.8/4
176. The Beast Must Die 4.0/4 2.4/4
177. The Shape of Water 4.0/4 3.1/4
178. The Horror of Party Beach 4.0/4 2.6/4
179. Sharknado 4.0/4 1.4/4
180. Sharknado 2: The Second One 4.0/4 1.7/4
181. Sharknado 4: The 4th Awakens 4.0/4 1.8/4
182. Sharknado 5: Global Swarming 4.0/4 1.6/4
183. The Last Sharknado: It's About Time 4.0/4 3.5/4
184. Komodo 4.0/4 2.0/4
185. Blood from the Mummy's Tomb 4.0/4 2.6/4
186. Monster Grizzly 4.0/4 3.0/4
187. Attack of the Meth Gator ( Methgator ) 4.0/4 3.0/4
188. The Crocodile Hunter: Collision Course 4.0/4 2.0/4
189. Octopus 4.0/4 3.0/4
190. Octopus 2: River of Fear 4.0/4 3.0/4
191. Blood Surf ( Krocodylus ) 4.0/4 3.0/4
192. Dragon Wasps aka Dragonwasps 4.0/4 3.0/4
193. Primate (2026) 4.0/4 3.1/4
194. The Beast in the Cellar 4.0/4 3.5/4
195. The Amazing Colossal Man 4.0/4 1.9/4
196. The Amazing Bulk 4.0/4 2.9/4
197. Great Alligator, The ( fiume del grande caimano, Il ) 4.0/4 3.0/4
198. Cowboys vs Dinosaurs 4.0/4 3.0/4
199. Attack of the Sabretooth 4.0/4 3.5/4
200. The Lost Skeleton of Cadavra 4.0/4 3.3/4
201. War Wolves 4.0/4 3.0/4
202. Vampire Bats N/A 2.0/4
203. Wolvesbayne 4.0/4 3.0/4
204. Without Warning (1980) 4.0/4 2.8/4
205. The Thaw 4.0/4 2.3/4
206. Risen (2021) 4.0/4 3.5/4
207. Xtro 4.0/4 2.5/4
208. Xtro II: The Second Encounter 4.0/4 3.5/4
209. Night of the Werewolf, The ( retorno del Hombre-Lobo, El ) 4.0/4 3.5/4
210. Night of the Scarecrow 4.0/4 3.3/4
211. Medium Raw: Night of the Wolf 4.0/4 3.5/4
212. Lake Placid 4.0/4 2.2/4
213. Lake Placid 2 4.0/4 3.0/4
214. Lake Placid 3 4.0/4 2.3/4
215. Lake Placid: Legacy 4.0/4 2.5/4
216. The Flood (2023) 4.0/4 3.5/4
217. Dawn of the Beast 4.0/4 2.8/4
218. Curse II: The Bite 4.0/4 3.1/4
219. Komodo vs. Cobra 4.0/4 3.0/4
220. Killer Rats 4.0/4 3.0/4
221. Chupacabra Terror aka Chupacabra: Dark Seas 4.0/4 3.0/4
222. Sabertooth 4.0/4 3.0/4
223. Venom (1982) 4.0/4 2.7/4
224. Snakes on a Plane 4.0/4 2.2/4
225. The Snake Woman 4.0/4 2.5/4
226. Rattlers 4.0/4 2.2/4
227. The Hive (2008) 4.0/4 3.0/4
228. Maneater (2007) 4.0/4 3.0/4
229. Vipers 4.0/4 2.2/4
230. The Cavern (2005) 4.0/4 3.0/4
231. Tara aka Hood Rat 4.0/4 3.0/4
232. Flying Virus 4.0/4 3.0/4
233. Snakes on a Train 4.0/4 3.0/4
234. Boa aka New Alcatraz 4.0/4 3.0/4
235. Boa vs. Python 4.0/4 3.0/4
236. Killer Bees 4.0/4 3.0/4
237. Python 4.0/4 3.0/4
238. Python 2 4.0/4 3.0/4
239. Snake King, The aka SnakeMan 4.0/4 3.0/4
240. King Cobra (1999) 4.0/4 3.0/4
241. Eel Girl 4.0/4 3.0/4
242. Lockjaw: Rise of the Kulev Serpent aka Carnivorous 4.0/4 3.0/4
243. Lust ( Libidine ) 4.0/4 3.0/4
244. Fangs 4.0/4 3.0/4
245. Razorback 4.0/4 2.7/4
246. WolfCop 4.0/4 2.4/4
247. Another WolfCop 4.0/4 3.5/4
248. They Live 4.0/4 2.9/4
249. Under the Skin (2014) 4.0/4 2.9/4
250. Eegah 4.0/4 2.2/4
251. Monster in the Closet 3.5/4 2.8/4
252. Monster Man 4.0/4 2.8/4
253. Love and Monsters 4.0/4 2.9/4
254. Full Moon High 4.0/4 2.8/4
255. Don't Fuck in the Woods 4.0/4 3.5/4
256. Camel Spiders 4.0/4 3.0/4
257. Yeti: Curse of the Snow Demon 4.0/4 3.5/4
258. Dinosaurus! 4.0/4 2.8/4
259. Flu Bird Horror 4.0/4 3.0/4
260. Werewolf in a Girl's Dormitory aka Monster Among the Girls ( Lycanthropus ) 4.0/4 2.9/4
261. Swamp Devil 4.0/4 2.9/4
262. Eye of the Beast 4.0/4 3.2/4
263. The Cave 4.0/4 2.2/4
264. Frankenfish 4.0/4 2.9/4
265. Jaws of Satan 4.0/4 3.0/4
266. It Came from the Desert 4.0/4 3.5/4
267. Beach Girls and the Monster 4.0/4 3.2/4
268. Cold Skin 4.0/4 2.8/4
269. The Creature Walks Among Us 4.0/4 2.6/4
270. Hypothermia 4.0/4 2.5/4
271. Island of the Fishmen ( isola degli uomini pesce, L' ) 4.0/4 2.7/4
272. Loreley's Grasp, The aka When the Screaming Stops ( garras de Lorelei, Las ) 4.0/4 3.5/4
273. Octaman 4.0/4 3.5/4
274. Nymph ( Nang mai ) 4.0/4 2.3/4
275. Jurassic Predator: Xtinction aka Alligator X 4.0/4 3.5/4
276. Bubba the Redneck Werewolf 4.0/4 3.5/4
277. Silent Predators 4.0/4 3.0/4
278. Invasion of the Pod People 4.0/4 3.0/4
279. Invasion of the Saucer Men 4.0/4 2.8/4
280. Invasion of the Star Creatures 4.0/4 2.3/4
281. Terror in the Midnight Sun aka Invasion of the Animal People ( Rymdinvasion i Lappland ) 4.0/4 3.2/4
282. Lady in the Water 3.5/4 2.1/4
283. Rattled 4.0/4 3.0/4
284. Blackenstein 4.0/4 3.3/4
285. Chabelo and Pepito vs. The Monsters ( Chabelo y Pepito contra los monstruos ) 4.0/4 3.0/4
286. Snakehead Terror 4.0/4 3.0/4
287. Malibu Shark Attack 4.0/4 3.0/4
288. They Crawl 4.0/4 3.0/4
289. Larva 4.0/4 3.0/4
290. Aquanoids 4.0/4 3.0/4
291. Ogre (2008) 4.0/4 3.0/4
292. Beyond Loch Ness aka Loch Ness Terror 4.0/4 3.0/4
293. Kaw 4.0/4 3.0/4
294. Sea Beast (2008) 4.0/4 3.0/4
295. Mermaid's Curse, The aka Witches of the Water 4.0/4 3.0/4
296. Mermaid Down 4.0/4 3.5/4
297. Mermaid: The Lake of the Dead ( Rusalka: Ozero myortvykh ) 4.0/4 3.5/4
298. The Barge People 4.0/4 3.5/4
299. Blood Redd aka Little Red Werewolf 4.0/4 3.5/4
300. The Night of the Wererooster 4.0/4 3.0/4
301. Monsterwolf 4.0/4 3.0/4
302. Night of the Wild 4.0/4 3.0/4
303. Frankenstein vs. the Creature from Blood Cove N/A 2.0/4
304. Creature of Destruction 4.0/4 3.0/4
305. Bone Eater 4.0/4 3.0/4
306. Reptisaurus 4.0/4 3.0/4
307. Fire Serpent 4.0/4 3.0/4
308. Caved In N/A 2.0/4
309. Snow Devils ( morte viene dal pianeta Aytin, La ) 4.0/4 2.5/4
310. Snake Dick 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name