Slashers by Matt

Slashers

# Movie Title Rating Overall Add
1. Night School (1981) 4.0/4 2.7/4
2. Friday the 13th (1980) 4.0/4 2.8/4
3. Friday the 13th Part 2 4.0/4 2.5/4
4. Friday the 13th Part III 4.0/4 2.3/4
5. Friday the 13th Part IV: The Final Chapter 4.0/4 2.4/4
6. Friday the 13th Part V: A New Beginning 4.0/4 2.1/4
7. Friday the 13th Part VI: Jason Lives 4.0/4 2.3/4
8. Friday the 13th Part VII: The New Blood 4.0/4 2.1/4
9. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan 4.0/4 1.9/4
10. Jason X 4.0/4 1.7/4
11. Freddy vs. Jason 4.0/4 2.3/4
12. The Banana Splits Movie 4.0/4 3.0/4
13. Scream (1981) 4.0/4 2.4/4
14. Scream (1996) 4.0/4 2.8/4
15. Scream 2 4.0/4 2.5/4
16. Scream 3 4.0/4 2.2/4
17. Scream 4 4.0/4 2.6/4
18. Scream (2022) 4.0/4 2.7/4
19. Scream VI 4.0/4 2.8/4
20. Scream 7 4.0/4 2.4/4
21. Cutting Class 4.0/4 2.4/4
22. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
23. Halloween II (1981) 4.0/4 2.6/4
24. Halloween 4: The Return of Michael Myers 4.0/4 2.5/4
25. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 4.0/4 2.1/4
26. Curtains 4.0/4 3.1/4
27. Butcher, Baker, Nightmare Maker ( Night Warning ) 4.0/4 3.3/4
28. The Mutilator 4.0/4 3.0/4
29. Mutilator 2 4.0/4 3.5/4
30. Blood Rage 4.0/4 3.1/4
31. The Slumber Party Massacre 4.0/4 2.3/4
32. Slumber Party Massacre II 4.0/4 2.2/4
33. Slumber Party Massacre III 4.0/4 2.6/4
34. Communion ( Alice Sweet Alice ) 4.0/4 2.7/4
35. Satan's Little Helper 4.0/4 2.5/4
36. Edge of the Axe ( Al filo del hacha ) 4.0/4 3.0/4
37. Satan's Blade 4.0/4 3.0/4
38. Aquaslash 4.0/4 3.5/4
39. A Nightmare on Elm Street (1984) 4.0/4 3.0/4
40. A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge 4.0/4 2.3/4
41. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 4.0/4 2.6/4
42. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master 4.0/4 2.4/4
43. A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child 4.0/4 2.2/4
44. New Year's Evil 4.0/4 2.8/4
45. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 4.0/4 2.9/4
46. The Texas Chainsaw Massacre 2 4.0/4 2.1/4
47. Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III 4.0/4 2.0/4
48. Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation 4.0/4 1.6/4
49. Final Exam 4.0/4 2.6/4
50. Fade to Black (1980) 4.0/4 2.5/4
51. Curse of the Forty-Niner ( Miner's Massacre ) 4.0/4 2.6/4
52. The Toolbox Murders (1978) 4.0/4 2.6/4
53. The Driller Killer 4.0/4 2.1/4
54. The Flesh and Blood Show 4.0/4 3.2/4
55. Pool Party Massacre 4.0/4 3.7/4
56. The Gay Bed and Breakfast of Terror 4.0/4 3.0/4
57. Hell Fest 4.0/4 2.5/4
58. 5 Dead on the Crimson Canvas 4.0/4 3.5/4
59. Absurd aka Horrible ( Rosso sangue ) 4.0/4 2.6/4
60. All the Boys Love Mandy Lane 4.0/4 2.4/4
61. American Nightmare (1984) 4.0/4 2.7/4
62. American Psycho 4.0/4 3.0/4
63. American Psycho II: All American Girl 4.0/4 1.4/4
64. Amsterdamned 4.0/4 3.3/4
65. Bikini Girls on Ice 4.0/4 3.0/4
66. Jersey Shore Massacre 4.0/4 2.8/4
67. 555 4.0/4 3.0/4
68. A Day of Judgment 4.0/4 3.0/4
69. A Night to Dismember 4.0/4 3.0/4
70. 303 Fear Faith Revenge N/A 2.0/4
71. Alice in Murderland 4.0/4 3.0/4
72. Death Carries a Cane ( Passi di danza su una lama di rasoio ) 4.0/4 3.0/4
73. Plot of Fear ( E tanta paura ) 4.0/4 3.0/4
74. Slashlorette Party 4.0/4 3.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name