Top Superhero films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Iron Man (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Spider-Man 2 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Watchmen | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Hellboy II: The Golden Army | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | The Incredible Hulk | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | X-Men: The Last Stand | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Superman Returns | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Punisher: War Zone | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 12. | Hancock | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Spider-Man 3 | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Fantastic Four (2005) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 15. | Ghost Rider (2007) | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 16. | Elektra | 1.5/4 | 1.5/4 | |
| 17. | Catwoman | 1.5/4 | 1.2/4 |



