Top Ten Movies of 1991
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Boyz n the Hood | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Beauty and the Beast (1991) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | JFK | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | What About Bob? | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Thelma & Louise | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Naked Lunch | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | The Addams Family (1991) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Madonna: Truth or Dare | 3.0/4 | 2.4/4 |



