hoo to the roaar, HORROR
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 28 Weeks Later | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Cloverfield | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 3. | Ghost Ship (2002) | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 4. | Gothika | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 5. | The House of the Dead | 0.5/4 | 0.9/4 | |
| 6. | Resident Evil (2002) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Resident Evil: Apocalypse | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Resident Evil: Extinction | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | The Omen (2006) | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 10. | The Ring (2002) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Eye, The ( Gin gwai ) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | The Phantom of the Opera (2004) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | The Mummy (1999) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | The Mummy Returns | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 16. | The Amityville Horror (2005) | 2.0/4 | 2.5/4 |



