Top Adventure Movie List by Jones

Top Adventure

# Movie Title Rating Overall Add
1. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
2. Jaws 4.0/4 3.2/4
3. Hell in the Pacific 4.0/4 2.9/4
4. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
5. Indiana Jones and the Temple of Doom 4.0/4 3.0/4
6. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
7. King Kong (2005) 4.0/4 2.7/4
8. Swiss Family Robinson (1960) 3.5/4 2.8/4
9. The Count of Monte Cristo (2002) 3.5/4 2.9/4
10. The Abyss 4.0/4 2.9/4
11. The African Queen 3.5/4 3.1/4
12. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
13. The Mission (1986) 3.5/4 2.8/4
14. Mad Max 3.5/4 2.9/4
15. Romancing the Stone 3.5/4 2.8/4
16. Rambo: First Blood 3.5/4 3.0/4
17. Atlantis: The Lost Empire 3.5/4 2.7/4
18. Sorcerer (1977) 3.5/4 2.8/4
19. Robin Hood: Prince of Thieves 3.5/4 2.7/4
20. The Black Stallion 4.0/4 2.8/4
21. Blood Diamond 4.0/4 3.1/4
22. Capricorn One 3.5/4 2.5/4
23. The Mask of Zorro 3.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name