Greatest Hitchcock Masterpeices
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Birds (1963) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Dial M for Murder | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Man Who Knew Too Much (1935) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Rear Window | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Blackmail (1929) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Strangers on a Train | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Skin Game (1931) | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 11. | Jamaica Inn | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 12. | Girl Was Young, The ( Young and Innocent ) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Rich and Strange ( East of Shanghai ) | 3.0/4 | 2.2/4 |



