Top Movie List by Michael

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Nuovo cinema Paradiso N/A 3.3/4
2. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
3. The Godfather 4.0/4 3.5/4
4. Postman, The ( postino, Il ) N/A 2.8/4
5. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
6. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
7. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
8. Fight Club 3.5/4 3.3/4
9. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
10. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
11. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
12. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
13. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
14. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
15. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
16. Memento 3.5/4 3.2/4
17. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
18. Office Space 3.0/4 3.1/4
19. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
20. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
21. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
22. The Departed 3.5/4 3.3/4
23. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
24. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
25. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
26. The Royal Tenenbaums 4.0/4 2.9/4
27. The Remains of the Day N/A 2.8/4

Recent Comments

Alex
Alex
Movie God

Alex - wrote on 09/11/07 at 09:35 PM CT

Top Movie List comment

There ya go - a full list :)

Josh C
Josh C
Producer

Josh C - wrote on 09/10/07 at 08:43 PM CT

Top Movie List comment

Nice list, apparently I am the only one on earth that hasn't seen Eternal Sunshine of the Spotless mind.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name