Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Wall-E | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Kung Fu Panda | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Up (2009) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Incredibles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Ice Age | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Ice Age: The Meltdown | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Madagascar: Escape 2 Africa | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Ice Age: Dawn of the Dinosaurs | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Megamind | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | How to Train Your Dragon (2010) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Ratatouille | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Despicable Me | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Tangled (2010) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Rio (2011) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Bolt | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Bee Movie | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 17. | Over the Hedge (2006) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 18. | The Tale of Despereaux | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Fantastic Mr. Fox | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | The Princess and the Frog | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Planet 51 | 2.5/4 | 2.4/4 |



