Top Movie List by mitran

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Cold Mountain 4.0/4 2.7/4
2. King Kong (2005) 4.0/4 2.7/4
3. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
4. Lost in Translation 4.0/4 2.9/4
5. Airplane! 4.0/4 3.0/4
6. Best in Show 4.0/4 2.9/4
7. The Graduate 4.0/4 3.2/4
8. Children of Men 4.0/4 3.1/4
9. Match Point 4.0/4 2.8/4
10. A History of Violence 4.0/4 3.0/4
11. The Departed 4.0/4 3.3/4
12. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
13. Atonement (2007) 3.5/4 2.9/4
14. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
15. Notes on a Scandal 4.0/4 2.9/4
16. Capote 4.0/4 2.9/4
17. Crash (2005) 3.5/4 2.9/4
18. Wall-E 3.5/4 3.2/4
19. The Aviator (2004) 3.5/4 3.0/4
20. American Beauty 3.5/4 3.1/4
21. Chicago (2002) 3.5/4 2.8/4
22. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
23. Shrek 4.0/4 3.1/4
24. Shrek 2 4.0/4 2.8/4
25. Beauty and the Beast (1991) 3.5/4 3.2/4
26. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
27. The Godfather 3.5/4 3.5/4
28. Casablanca 3.5/4 3.3/4
29. Garden State 3.5/4 2.9/4
30. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
31. About Schmidt 3.5/4 2.7/4
32. About a Boy 3.5/4 2.7/4
33. Elf 3.5/4 2.7/4
34. A Christmas Story (1983) 3.5/4 3.1/4
35. Clueless 3.5/4 2.7/4
36. The Curious Case of Benjamin Button 3.5/4 2.9/4
37. Eastern Promises 3.5/4 3.0/4
38. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
39. Cars 3.5/4 2.8/4
40. The Constant Gardener 3.5/4 2.8/4
41. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
42. Brokeback Mountain 3.5/4 2.9/4
43. Babel 3.5/4 2.9/4
44. The Cider House Rules 3.5/4 2.7/4
45. American Gangster 3.5/4 3.0/4
46. Flags of Our Fathers 3.5/4 2.8/4
47. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
48. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5/4 3.1/4
49. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.5/4 3.0/4
50. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5/4 3.0/4
51. Austin Powers in Goldmember 3.5/4 2.3/4
52. Aladdin (1992) 3.5/4 3.1/4
53. In the Bedroom 3.5/4 3.0/4
54. It's a Wonderful Life 3.5/4 3.3/4
55. Juno 3.5/4 2.9/4
56. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
57. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
58. Knocked Up 3.5/4 2.8/4
59. Lars and the Real Girl 3.5/4 2.8/4
60. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
61. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
62. Manhattan 3.5/4 3.1/4
63. Marie Antoinette (2006) 3.5/4 2.6/4
64. Michael Clayton 3.5/4 2.9/4
65. Meet the Parents 3.5/4 2.7/4
66. A Mighty Wind 3.5/4 2.9/4
67. Million Dollar Baby (2004) 3.5/4 3.1/4
68. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
69. Munich 3.5/4 3.0/4
70. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! 3.5/4 2.8/4
71. Napoleon Dynamite 3.5/4 2.6/4
72. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
73. Open Range 3.5/4 2.9/4
74. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
75. Ratatouille 3.5/4 3.1/4
76. The Reader 3.5/4 2.9/4
77. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
78. Sense and Sensibility (1995) 3.5/4 2.9/4
79. Spider-Man 2 3.5/4 2.9/4
80. Superman Returns 3.5/4 2.5/4
81. Toy Story 3.5/4 3.3/4
82. Toy Story 2 3.5/4 3.1/4
83. Traffic (2000) 3.5/4 3.0/4
84. The Visitor (2008) 3.5/4 2.9/4
85. Waiting for Guffman 3.5/4 3.0/4
86. Walk the Line 3.5/4 3.1/4
87. Zoolander 3.5/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name