Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Cast Away (2000) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Born on the Fourth of July | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | The Godfather | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 6. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | A Few Good Men | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Dances with Wolves | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Malcolm X (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Goodfellas | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | Philadelphia | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Capote | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Mr. Smith Goes to Washington | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Taxi Driver (1976) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | In the Heat of the Night | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Cool Hand Luke | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 18. | Reversal of Fortune | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | On the Waterfront | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Serpico | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Wall Street | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 22. | The Grapes of Wrath | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | The Killing Fields | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | All the President's Men | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 25. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 |



