Top Gary Oldman Films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Fifth Element | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | JFK | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Batman Begins | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | True Romance | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Harry Potter and the Order of the Phoenix | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Contender (2000) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Lost in Space | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 11. | Hannibal (2001) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 12. | Sid and Nancy | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Air Force One | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Dracula (1992) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Immortal Beloved | 3.0/4 | 2.8/4 |



