Best of 2008
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Slumdog Millionaire | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Valkyrie | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Iron Man (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Wanted (2008) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Wall-E | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Curious Case of Benjamin Button | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Quantum of Solace | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Jumper | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 11. | Transporter 3 | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 12. | Hancock | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Get Smart | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | 21 | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Gran Torino | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | The Day the Earth Stood Still (2008) | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 17. | Semi-Pro | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 18. | Quarantine | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Hellboy II: The Golden Army | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Choke | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 21. | The Spirit | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 22. | Eagle Eye | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 23. | The X Files: I Want to Believe | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 24. | Pineapple Express | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 26. | Death Race | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 27. | Doubt | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Vantage Point | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 29. | The Wrestler (2008) | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 30. | Body of Lies | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 31. | Tropic Thunder | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 32. | Cloverfield | 1.5/4 | 2.6/4 |
Recent Comments
dvdguy - wrote on 08/08/08 at 01:31 PM CT
Best of 2008 comment
Pineapple express was fantastic, should easily be above "Wanted" and "Indy" IMHO
Jumper? Mummy? Really?!





