Top Horror Movie List by Austin Shagwell

Top Horror

# Movie Title Rating Overall Add
1. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
2. Rosemary's Baby 3.5/4 3.0/4
3. Funny Games (1997) 3.5/4 2.9/4
4. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
5. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
6. It Follows 3.5/4 3.0/4
7. The Conjuring 3.5/4 3.1/4
8. Get Out (2017) 3.5/4 3.2/4
9. Insidious 3.5/4 2.8/4
10. It (2017) 3.5/4 3.0/4
11. The Wicker Man (1975) 3.5/4 2.9/4
12. Misery 3.0/4 3.1/4
13. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
14. The Babadook 3.0/4 3.0/4
15. The Cabin in the Woods 3.0/4 2.9/4
16. The Devil's Rejects 3.0/4 2.8/4
17. Hard Candy 3.0/4 2.9/4
18. Orphanage, The ( orfanato, El ) 3.0/4 2.9/4
19. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
20. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
21. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 3.0/4 3.1/4
22. I Know What You Did Last Summer (1997) 2.5/4 2.2/4
23. Trick 'r Treat 3.0/4 2.9/4
24. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
25. Krampus 3.0/4 2.5/4
26. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
27. Suspiria (1977) 3.0/4 2.9/4
28. The Mist 3.0/4 2.7/4
29. Hereditary 4.0/4 3.0/4
30. Train to Busan ( Busanhaeng ) 3.0/4 3.1/4
31. Midsommar 3.0/4 2.9/4
32. Us 3.0/4 3.0/4
33. Happy Death Day 3.0/4 2.8/4
34. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
35. 28 Days Later N/A 3.0/4
36. Jaws 3.0/4 3.2/4
37. Hellraiser (1987) N/A 2.8/4
38. Audition ( Ôdishon ) N/A 2.9/4
39. The Others (2001) 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name