Favorites of 2014
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Tusk | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 2. | Boyhood | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | X-Men: Days of Future Past | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Grand Budapest Hotel | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Guardians of the Galaxy | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Gone Girl | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Captain America: The Winter Soldier | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Dawn of the Planet of the Apes | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Dear White People | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Interstellar | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | The Theory of Everything | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Nightcrawler | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | The Babadook | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Big Hero 6 | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Kingdom of Dreams and Madness, The ( Yume to kyôki no ôkoku ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Purge: Anarchy | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | The Skeleton Twins | 3.0/4 | 2.8/4 |



