Favorites of 2015
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ex Machina | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | It Follows | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Room (2015) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Spotlight | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Star Wars: The Force Awakens | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Martian | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Ant-Man | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Straight Outta Compton | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Mad Max: Fury Road | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Hateful Eight | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Tig | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | The Gift (2015) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Carol | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Love & Mercy | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Trainwreck | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | Goodnight Mommy ( Ich seh, Ich seh ) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | The Danish Girl | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | The Avengers: Age of Ultron | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Inside Out (2015) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Jurassic World | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | The Big Short | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | The Walk (2015) | 3.0/4 | 3.0/4 |



